Každý typ bydlení přináší něco jiného. Majitelé bytů ve městech mají vše blízko a nemusejí se o nemovitost příliš starat. Majitelé domů na venkově se zase nemusejí s nikým dohadovat, mají blízko přírodu a čistší vzduch.
Co ale majitelům přinášejí tiny housy na kolech?
1. Celoroční i sezonní využívání
Mnoho tiny housů na kolech slouží jako běžný dům a svým majitelům poskytuje běžný komfort, který nabízejí menší byty. A často i lepší.
Tiny housy na kolech jsou ale vhodné i jako alternativa běžným chatám a chalupám. Jen jsou nesrovnatelně levnější a není problém mít jeden rok chatu na Šumavě, druhý u Orlíku, třetí v Jeseníkách. A přitom je majitel stále ve svém.
Od celoročního tiny housu se ty sezonní liší hlavně v úrovni tepelné izolace, vytápění a majitelé mohou zvolit i spartánštější řešení dodávek vody a řešení odpadu.
2. Nepotřebuje stavební povolení
V České republice je povolování staveb jedním z nejpomalejších procesů na planetě. Stavitel potřebuje obrovské množství razítek a povolení. Je nutné obejít velké množství úřadů, z nichž každý má své velmi dlouhé lhůty na zpracování a ani ty nemusí dodržovat, protože neexistují postihy za jejich překročení.
Tiny house na kolech, snad až na výjimky, žádné stavební povolení nepotřebuje. Chcete-li mít vše maximálně legální, stačí pro umístění tiny housu získat územní souhlas, o čemž pojednávají články „Za jakých podmínek mohu umístit mobilní dům na pozemku“ a „Metodika umisťování tiny housů podle MMR“.
Umisťování tiny housů není právně podchyceno zcela jednoznačně. Toho někteří lidé využívají tak, že svůj tiny house umístí na svůj pozemek bez jakýchkoliv povolení a oznámení a čekají, jestli se nějaký úřad ozve. Tuto praxi sice nemůžeme doporučit, ale bývá úspěšná. Úřady sami nemají jasno v předpisech, takže se do boje s majiteli tiny housů na kolech příliš nepouští.
3. Je výrazně levnější na pořízení než dům či byt
Běžné byty a domy jsou pro mnoho lidí nedostupné. Když mají štěstí, získají hypotéku, kterou pak desítky let splácí.
Pokud si majitel chce pořídit již hotový tiny house v rozumné velikosti, může ho pořídit pod 500.000 Kč. Záleží na žádané velikosti, materiálech a vybavení. Tiny housy stavěné od začátku do konce na zakázku z luxusních materiálů mohou stát i 3,5 milionu Kč. Na druhou stranu se dají staré, menší a v neoptimálním stavu pořídit i za méně než 100.000 Kč.
Zdá se vám to stále mimo vaše možnosti? Cena tiny housu se dá ještě výrazně snížit.
4. Můžete si ho postavit i sami
Když je člověk alespoň trochu šikovný, může si hodně prací udělat sám. Jak ukazují některé příběhy, může si je dovolit i student. Podívejte se třeba na článek „Kluk, co si v 16 začal stavět dům“.
Na postavení tiny housu ale nemusíte být ani truhlář, ani muž. S trochou pomoci od tatínka to zvládla i americká studentka „Svůj dům postavila ze tří čtvrtin sama“.
Jak ukazují výše zmíněné příklady, tiny house si při troše snahy může pořídit i student.
5. Je levnější na provoz
Majitelé tiny housů nešetří jen na energiích. V menším prostoru nemají tolik neustále zapnutých elektrických spotřebičů a elektřinu navíc často berou ze solárních panelů, větrných či malých vodních elektráren. Místo vany mají na vodu úspornější sprchu a často celkově lépe s vodou hospodaří. To vše dokáže přinést značné úspory.
Majitelé tiny housů ale šetří i jinak. Nemají nadbytečný prostor. Proto před nákupem nové věci více přemýšlejí o tom, zda ji skutečně potřebují. Ve výsledku pak kupují méně věcí, zato kvalitnějších. Ty pak déle vydrží a dále šetří peněženky majitelů.
6. Do začátku si můžete pozemek jen pronajmout
Jednou z velmi drahých položek při pořizování domu je jeho pozemek. Ten může stát stovky tisíc a jeho cena snadno přesáhne hranici 1 milionu Kč.
Protože je tiny house na kolech mobilní, můžete si pozemek třeba jen pronajmout. Díky skromnějším rozměrům navíc nepotřebujete stavební parcelu o stovkách metrů čtverečních. Na pozemku pro jeden rodinný dům tak může být více tiny housů. Výhodné je to pro všechny strany. Majitelé pozemků mohou získat dohromady větší nájemné, majitelé tiny housů platí méně.
Když si pak majitel tiny housu najde vlastní pozemek, může se s celým obydlím snadno přestěhovat.
7. Je mobilní, stěhujete celý dům
Říká se, že stěhovat se je horší než vyhořet. Vše zabalit, převést a znovu rozbalit. Pak přemýšlet, co s věcmi, které se do nového obydlí nevejdou. To vše je v realitě horší, než se může zdát.
Mobilita tiny housů na kolech má své limity, o kterých jsme psali v článku „Tiny housy na kolech – mobilní, ale…“. Není vhodné je přemisťovat každý týden. Pokud je ale tiny house postaven správně, není problém ho jednou za čas převést na nové místo. A to včetně veškerého zařízení a vybavení.
Pokud má tiny house podvozek s SPZ, a je možné ho tak tahat po běžných komunikacích, není nutné ani vyndat talíře ze skříní.
8. Může být připojen na inženýrské sítě
Tiny housy dávají majitelům značnou možnost volby. Mohou být zcela autonomní bez připojení na rozvodné sítě elektřiny, vody a kanalizace. Na rozdíl od karavanů jsou ale konstruovány tak, aby při určitém životním stylu majitele byly soběstačné po neomezenou dobu.
Umožňují ale také napojení na běžné inženýrské sítě. To pak nabízí běžný komfort života bez omezování. Není nutné řešit spotřebu elektřiny, zdroje vody ani odvod odpadní vody. Majitel takového tiny housu může žít stejně, jako majitel či nájemník v menším bytě.
9. Může být i soběstačný
Tiny house je možné konstruovat tak, aby byl dlouhodobě soběstačný.
Nejsnazší je dnes zásobování elektrickou energií pomocí solárních panelů, malých větrných nebo vodních elektráren, případně dalších zdrojů.
Vodu je nejsnazší čerpat ze studny. Díky kvalitním zařízením na zpracování vody je možné i z běžně dostupné vody z potoků a dalších zdrojů udělat pitnou vodu v množství postačujícím pro jednotlivce. Již není nutné kvůli nim stavět velké vodárny.
Také odpadní vodu je možné zpracovat dostatečně na to, aby byla dále využitelná. Tiny housy mívají zvlášť řešenou toaletu, která vyrábí kompost, a zvlášť tzv. šedou vodu ze sprchy, dřezu apod. Dnes již existují i sprchy, které využívají stále stejnou vodu, kterou dokáží kvalitně filtrovat. Odpadní vody je tak skutečně minimum a díky zařízením pro její filtraci s ní pak můžete ještě například zalévat.
10. Je to moderní životní styl
Je mnoho životních stylů, pro které je tiny house na kolech ideální volbou.
Stále více lidí se snaží žít zodpovědně. Přemýšlí, jak svým životem ovlivňuje planetu. Život na prostoru, který není zbytečně velký, ideálně v soběstačném tiny housu, který je z velké části rychle rozložitelný (dřevo) nebo znovu zpracovatelný (kovové části konstrukce a podvozku) je jednou z ideálních variant. Lidé v tiny housech také spotřebovávají méně zboží a i tím méně zatěžují přírodu.
Podobně důležitá je pro lidi také svoboda, cestování a poznávání nového. I k takovém životnímu stylu je tiny house jako stvořený. Je možné ho jednou za čas přestěhovat na nové místo, třeba i v nové zemi. Tam zůstat několik měsíců nebo rok, místo i lidi skutečně poznat, vytvořit si nové přátele a vazby a pak se zase přestěhovat s celým tiny housem dále. Protože tiny house může nabídnout komfort běžného malého bytu, nemusejí se nijak uskromňovat. Je to ideální varianta třeba pro digitální nomády.