Chcete maximální spokojenost za minimální cenu? Stačí si před nákupem maringotky, kontejnerového domu, mobilheimu nebo jakéhokoliv jiného tiny housu odpovědět na tyto otázky. Předejdete tak utrácení za nesmysly a vybavení vám přitom bude vyhovovat.

1. Celoročně nebo sezónně?

Jednou z nejzásadnějších otázek je sezónnost využívání tiny housu. Pro využívání v zimních měsících nebo celoročně je třeba investovat do izolací stěn, oken i dveří. Nejde jen o tepelnou pohodu při vašem pobytu. Pokud je v tiny housu zavedena voda, neměla by během vaší nepřítomnosti zmrznout, aby nepotrhala potrubí a nádrže. V součtu tak může jít o značné částky.

Pokud máte tiny house jako letní chatu, stačí izolace základní. S ní se dá objekt krátkodobě využívat i v chladných měsících, pokud je správně řešené vytápění, aby prostor do rána nevymrzl, ale není vhodný pro trvalé bydlení.

Nemá ale smysl investovat do zateplení na úrovni pasivního domu u tiny housu, který budete využívat jen k rekreaci v letních dnech.

 2. Rekreace nebo bydlení?

Z odpovědi na tuto otázku vychází potřebná úroveň vybavení. Pro rekreační bydlení například není potřeba řešit praní. Také vaření je možné realizovat jednoduchým přenosným zařízením a je možné využívat i venkovního ohniště.

Při trvalém bydlení ale otázku praní a vaření řešit budete, a to dlouhodobě. I když je možné využívat provizorní řešení, je lepší na to myslet a najít řešení stálá. Není nutné se věcmi a přístroji zahltit. Měli byste ale mít vše, co k životu, který si představujete, budete potřebovat.

3. Dočasně nebo na dlouho?

Mnoho lidí si dnes pořizuje tiny house jako dočasné řešení, než si na pozemku postaví dům. V takovém případě je vhodné minimalizovat ztrátu ceny mezi nákupem a prodejem.

Tiny housy je možné vyrobit z různých materiálů. Nemá smysl investovat do takových, které vydrží 30 let bez údržby, pokud ho potřebujete jen na čtyři roky. Prodejní cena takového tiny housu sice bude vyšší, ale procentuálně klesne podobně, jako u tiny housu levnějšího. A je lepší přijít o 60 % z půl milionu než o 60 % z milionu celého.

Při dočasném využívání je vhodné zvážit i nákup tiny housu staršího. Jeho cena za stejné 4 roky klesne třeba jen o 20 %, a to z původních 200 000 Kč.

Pokud naopak plánujete jeho využívání dlouhodobě, zvažte využití kvalitnějších materiálů, které dlouho vydrží a nemusíte se o ně tolik starat, a do kvality řemeslného zpracování. Během několika let se vám může investice lehce vrátit nejen finančně, ale také v kvalitě vašeho života.

4. Potřebujete být mobilní?

Tiny housy jsou z principu velmi mobilní objekty. Zvažte ale, na kolik tuto mobilitu budete využívat. Můžete si ušetřit mnoho starostí a nemalé prostředky.

Pokud chcete tiny house tahat po vlastní ose za osobním nebo nákladním autem, musí mít SPZ. To znamená, že i STK. Značně si tak omezíte výběr nebo zkomplikujete život. V takovém případě je vhodné zvážit nákup vhodného karavanu.

Pokud se chcete stěhovat jednou za rok nebo dokonce vůbec, a kola jsou pro vás spíše nástrojem pro jednodušší jednání s úřady, vyplatí se tiny house převážet na korbě nákladního auta.

5. Nový nebo starší?

Kdyby existoval větší trh, dal by se přirovnat k automobilům. Někdo preferuje nové, třeba i s nižší výbavou, jiní si za stejné peníze raději pořídí vůz starší, za to ale luxusní značky s nadstandardní výbavou. Obě cesty mají něco do sebe a záleží jen na osobní preferenci.

Nové tiny housy je navíc možné upravovat podle přání zákazníka i vyrobit zcela na míru. Zatímco první typy se dají sehnat i kolem půl milionu korun, ty druhé se lehne přehoupnou přes milion, ty nejexkluzivnější i přes miliony tři. Dodací lhůta je pak od tří do dvanácti měsíců od objednání.

Starší tiny house je naopak k dispozici okamžitě a jeho cena je zlomková. Je ale nutné vybírat z toho, co je právě na trhu. Je ale možné ušetřit při nákupu a peníze investovat do vybavení a úprav.

6. Na jakém pozemku bude umístěný?

Chcete bydlet na horách? Pak je rozhodně dobré více investovat do izolací. Čím výše chcete být, tím lepší izolaci byste měli mít.

Blízko vody je zase potřeba počítat s vyšší vlhkostí, která pocitově snižuje teplotu. Navíc působí také na materiály citlivé na vlhkost, které je nutné lépe, nebo alespoň častěji, ošetřovat, případně investovat do takových, které i zde dlouho vydrží.

Pokud budete bydlet u frekventovanější silnice, je zase dobré myslet na izolaci zvukovou.

Je i mnoho dalších vlivů, které mohou působit na komfort vašeho bydlení v tiny housu. I kdyby je většina lidí neřeší, je dobré se nad nimi pozastavit a zvážit je.

7. Jaké je vybavení pozemku?

Tiny housy mohou být i ostrovními systémy, které nejsou napojené na žádné inženýrské sítě. To vám může dát značnou svobodu, kam ho postavit. Je to ale vyvážené nejistotou, jestli bude sluníčko na solární panely zářit dostatečně a dost dlouho, jestli zaprší a posbíráte dostatek vody apod. Je také nutné více přemýšlet nad spotřebou. Ani návratnost takové investice není zcela jistá.

Pokud ale dopředu víte, že se budete moci připojit na inženýrské sítě, můžete získat zcela jiné svobody, jako menší omezení životního komfortu. Také prvotní investice mohou být výrazně nižší. Záleží však na délce, ve které sítě povedete na vlastním pozemku.

Vliv na volbu vybavení může mít také servis, který je poskytován. Pokud je v komunitě k dispozici prádelna, není nutné si kupovat vlastní pračku. Místo je tak možné použít k něčemu jinému.

8. Jaký životní komfort očekáváte?

Existují skutečně komfortní tiny housy. Mají ale vyšší pořizovací cenu. Je proto dobré si dopředu ujasnit, jaký životní komfort očekáváte.

Na jedné straně může být smart domácnost ovládaná mobilním telefonem s velkou koupelnou, na straně druhé spartánské vybavení se suchou toaletou a vodou donášenou z externího zdroje.

Vždy je tak dobré si dopředu rozmyslet, jak chcete řešit toaletu, osobní hygienu, zda chcete elektrické spotřebiče, jakým způsobem budete vytápět, co očekáváte od nábytku a v neposlední řadě, jak velký životní prostor budete chtít a jestli chcete žít co nejvíce tradičně nebo minimalisticky.

9. Kolik vás v něm bude?

Vždy je lepší mít dopředu jasno, pro kolik lidí má být tiny house dimenzován. Jak ukazují karavany, malý prostor může být celkem pohodlný i pro 4 lidi. Je ale potřeba to vědět dopředu. Vymýšlení, jak umístit další jednu či dvě postele do už tak malého prostoru je náročné a řešení nebývá příliš pohodlné.

A nejde jen o spaní. Dimenzováno by mělo být i vše ostatní, tedy možnosti vaření a mytí nádobí, velikost nádrží, pokud v tiny housu jsou, velikost pohovky a počet židlí a ideálně i venkovní prostor. Největší problém však bývá právě s nádržemi, které je velmi složité zvětšovat v rámci původního prostoru.

10. Kolik jste ochotni investovat?

Finanční limit by měl být nastaven jak na pořízení tiny housu, tak na jeho provoz. Je jednoduché si poskládat přání na rozměry, materiály a výbavu, pokud vám nebude vadit, že pořizovací cena bude třeba 3,5 milionu korun. Tolik ale většina z nás dát nechce.

Pro nejspokojenější výběr je tak lepší pokračovat opačně. Nejprve si stanovit finanční strop a hledat v jeho rámci to nejlepší možné řešení. Pokud nic vhodného nenajdete, bude potřeba zvážit jeho navýšení.

Zvažujte také výdaje pro následující roky. Někdy se vyplatí na začátku investovat více do technologie s nízkými provozními náklady. Občas to ale bývá naopak. Například do tiny housu, který budete používat jen k relaxaci v letní sezóně stačí jako vytápění jednoduchá malá kamínka, kterými si budete moci v chladnějších dnech přitopit. Pro celoroční pobyt na horách se ale více vyplatí technologie s lepší účinností, protože bude pracovat déle na vyšší výkon.

Mnohem lepší pocit budete mít, když za své peníze najdete to nejlepší možné, než když budete muset škrtat věci, které si nemůžete dovolit.