Boj o co možná nejefektivnější využití prostoru a jeho možné zvětšení nás provází již dlouhá léta. Nejde však pouze o problém obyvatel menších bytů. I rodinný dům se s ním může potýkat a zkušený architekt či designér by si s tímto problémem měl vědět rady.

Dnešní fenomén zvaný tiny houses může svými rozměry a potřebou místo využít efektivně představovat výzvu, nicméně běžně používané triky pro zvětšení prostoru jsou uplatnitelné i v tomto případě.

1. Barvy v interiéru

Funkce určitých barev zůstává stejná ve všech prostorech. Může nám být obecně známo, že světlé barvy dokáží světlo velice dobře odrážet, kdežto tmavé barvy jej pohlcují a mohou navozovat pocit stísněnosti, nehledě na fakt, že přitahují teplo, za což v letním období nebudeme moc vděční.

Pokud se tedy v malém prostoru zaměříme spíše na jemné pastelové odstíny či převážně bílou barvu, podaří se nám prostor opticky zvětšit. Určitě to však neznamená, že jsme omezeni pouze na bílé stěny interiéru. Zajímavým oživením může být i jedna barevnější stěna. Měli bychom však pečlivě volit, kterou ze stěn interiéru se rozhodneme natřít barevně, abychom docílili co nejlepšího efektu. Z pravidla by mělo jít o stěnu s nejmenší plochou. V závislosti na volbě stěny také prostor můžeme na pohled prodloužit či rozšířit.

Pokud jde o strop, doporučujeme určitě bílou barvu, vizuálně tak nebude místnost vypadat nízká a pokud na bočních stěnách necháme u stropu bílý pruh, podaří se nám místnost ještě pocitově trochu zvýšit.

2. Sklo a zrcadla

V návaznosti na odrážení světla barvami můžeme zmínit i využití skla a zrcadel. Mají totiž obdobnou funkci. Nejen, že světlo odrazí díky svému lesklému povrchu, odrazy zrcadel nám jej pomůžou velice dobře zvětšit a učinit vzdušnějším. Lze je aplikovat například na části nábytku. Jedním z nejoblíbenějších míst jsou dveře skříní, ale samozřejmě se můžeme držet i klasické verze umístění na zdi.

V případě zrcadel bychom však měli být opatrní a využít je decentně úměrně k velikosti našeho prostoru. Nechceme si přece připadat jako ztraceni v zrcadlovém labyrintunebo jako Alenka v říši za zrcadlem.

3. Osvětlení

Vzdušnost a velikost prostoru také záleží na dobrém osvětlení. Vždy by měl být zajištěn dostatek přístupu denního světla. Nejefektivnější jsou v tomto případě střešní okna, ale hned na ně navazují okna boční. Po setmění jej nahrazuje světlo umělé, které by prostor mělo dobře prosvětlit a zvětšit jej.

V dnešní době máme již širokou škálu řešení. Nejoblíbenějším jsou však LED světla neboli světlo vyzařující diody. Při řešení musíme dbát na to, abychom neměli příliš velké světelné kontrasty, které by nám prostor příliš rozčleňovaly a byly nepříjemné našim očím. Světlo by mělo být vždy rovnoměrně rozmístěné a mělo by záviset na funkci spojené s umístěním v interiéru.

4. Podlaha

Velikost tiny housu nám nedává moc možností členit prostor na jednotlivé místnosti. Většina částí bude propojená a bude nutné je rozčlenit vizuálně, avšak nemělo by tomu tak být na úkor působení prostoru. Zvolením, pokud možno, jednoho druhu podlahy místnost opticky propojíme, a bude tak působit větší.

Podlaha by neměla být ani moc tmavá. Stejně jako u stěn bychom se měli držet spíše světlejších odstínů a nevytvářet příliš ostré barevné kontrasty. Jelikož nás tento styl bydlení přibližuje k přírodě, někteří majitelé se ve svém tiny housu rádi pohybují v botách. Nevyhneme se tedy častějšímu úklidu. Pokud však zvolíme spíše střední odstín podlahy s námětem dřeva či jiného vzoru, nečistoty na ní nebudou na první pohled až tak patrné.

Také veliký barevný kontrast mezi podlahou a stěnami by mohl navodit dojem stísněného prostoru. U určitých částí tiny housu, jako je koupelna s toaletou, bude pravděpodobně volba podlahy jiná. To nás však trápit nemusí, jelikož tento prostor by měl být vždy oddělený kvůli soukromí a hygieně.

5. Vzory v interiéru

V současnosti je na trhu široká škála vzorů a pořád přibývají nové a zajímavější. Pro udržení dojmu většího prostoru určitě nejsme ochuzeni o možnost jejich využití.

Měli bychom však brát na zřetel, že pokud vzor, který si vybereme, bude větších rozměrů, bude prostor opticky zmenšovat. Proto bychom se měli při našem výběru zaměřit spíše na decentnější a menší vzory, které nám prostor oživí, ale nijak neovlivní jeho velikost.

Tyto tipy jsou obecně známé a osvědčené interiérovými designéry po celém světě. Při navrhování tiny housu bude určitě užitečné na ně myslet a snažit se je co nejefektivněji využít. Náš tiny house tak bude působit prostornějším dojmem.