Optické klamy, označované také pojmem op-art, jsou dnes už všem velice dobře známé. Jde o určité seskupení barev a obrazců, které navozují dojem, že se pohybují, či náš zrak klamou nějakým jiným způsobem. Stejně můžou fungovat i barvy na stěnách v interiéru. Mohou prostor opticky zvětšit, či naopak zmenšit.
Volba stěny
V první řadě bychom si měli uvědomit, jaký je náš záměr s prostorem. Chceme jej opticky zvětšit? Rozšířit? Nebo naopak zmenšit? Podle toho později budeme postupovat. Může totiž nastat situace, kdy budeme chtít, aby náš prostor působil co možná nejprostorněji, tudíž bude nejlepší držet se obyčejného bílého nátěru, či pouze jemných pastelových odstínů.
Pokud přece jen chceme prostor trochu více zpestřit a rozhodneme se pro výraznější barvu na některou ze stěn, je důležité si vybrat tu správnou. Závisí na tom celkové finální vzezření interiéru. Pokud se natřou boční stěny, většinou tak místnost opticky prodloužíme. Tmavší zadní stěna místnost pro změnu zkrátí.
Plánujte dopředu
Tak jako u plánování celkového interiéru je důležité jej důkladně předem promyslet, mělo by tomu tak být i u výmalby prostoru. Pro některé z nás může být občas problém si představit, jak bude něco vypadat, když si to máme představit pouze v naší hlavě. V tomto případě je nejjednodušším řešením nakreslit si pár vlastních skic a vybarvit si stěnu, kterou máme v plánu natírat. Uvidíme tak na vlastní oči alespoň malou představu o tom, jaký dojem bude finální interiér navozovat. Dokonce si můžeme zvolit i požadovanou barvu a uvidíme, jak moc právě námi zvolený odstín prostor ovlivní.
Méně je někdy více
I přes všechny rady bude tou největší právě ta, která říká: šetřete s barevností a experimentováním na stěnách. Především pokud jste se rozhodli pro malé bydlení ve formě tiny housu či jste vlastníkem menšího bytu.
Určité barvy mají i určité vlastnosti. Bílá a světlé pastelové odstíny dokáží dobře odrážet světlo, avšak tmavé odstíny jej spíše pohlcují. Zároveň nás určité barvy můžou časem omrzet nebo už nadále nebudou moderní. Barevnost můžeme velice jednoduše doplnit správnou volbou dekorací, které je mnohem snazší obměnit, a jít tak s dobou.
Zvýšení prostoru
Nakonec malý tip pro vytvoření dojmu vyššího stropu. Bílý strop nám velice zřídka bude místnost dělat nižší a navozovat klaustrofobický pocit. Dojem větší výšky však můžeme ještě umocnit přidáním pruhu o šířce zhruba 10 cm na boční stěny hned pod strop. Stěny se tak opticky trochu více propojí a dosáhneme pocitu větší vzdušnosti.