Bydlení v tiny housech je spojováno hlavně s mladými lidmi jako startovací bydlení nebo součást životního stylu. Stále více se ale bude z mnoha důvodů prosazovat i jako bydlení na důchod.
Důchody nestačí na rostoucí ceny bydlení
Ceny nemovitostí se šplhají stále vzhůru. Spolu s nimi rostou i nájmy. Ty samotné ve velkých městech často přesahují výši důchodu. K nim je pak nutné připočítat cenu energií, které také stále rostou. Zejména pro důchodce, kteří žijí sami, se tak bydlení stává skutečně nedostupné. Mnozí to řeší bydlením na ubytovnách.
Nemalé výdaje přináší i vlastní byt. Příspěvky do fondu oprav, platba energií, vodného, stočného, elektřiny ve společných prostorách, odvoz odpadů, případně platba za psa, to vše jde do desítek tisíc ročně.
Ještě složitější je to v případě, že senior vlastní dům. O ten se kromě výdajů musí také starat, na což dříve či později dojdou síly. Opravy se sice dají nějakou dobu odkládat, ale nakonec vyjdou na desítky až stovky tisíc.
Řešením může být tiny house
Bydlení seniorů řeší mnoho zemí. Asi nejviditelnější je to v USA. Tam je standardem, že senioři při odchodu do důchodu prodají svůj majetek, koupí si tiny house na kolech a odstěhují se na Floridu. Získají tak na stáří lepší počasí, klidnější život mezi pohodovými lidmi, život v bytě vymění za život v plně vybavené komunitě a v neposlední řadě hodně ušetří.
V České republice se zatím senioři stěhují na chaty, což jsou svým způsobem tiny housy, v horším případě ubytovny. Přitom tiny housy pro celoroční bydlení, na které chaty nebývají uzpůsobené, mohou nabídnout plnohodnotný životní komfort po celý rok, a to za ceny výrazně nižší, než za jaké se dnes prodávají rekreační chaty.
Na co je dobré myslet
Schody bývají ve stáři nepřítelem. Proto je dobré vybírat tiny house bez kol nebo na nízkém podvozku. Klasické maringotky příliš vhodné nejsou.
Ze stejného důvodu je vhodné myslet na spaní. Zvýšená patra jsou vhodná hlavně v případech, kdy má senior vnoučata, která chtějí přijet na prázdniny. Pro seniory samotné je lepší postel hned v přízemí.
I když mnozí senioři mají dostatek sil velmi dlouho, je lepší vybírat si pozemky, které mají přípojku na elektřinu, vodu a odpad. Voda může být řešena studnou a odpad septikem. Je ale vždy lepší, když voda teče z kohoutku a nemusí se pro ni nikam chodit, a toaletu stačí spláchnout. S tím souvisí také výběr tiny housu, který by měl mít rozvody elektřiny, vody i odpadu.
Ze stejného důvodu je vhodné si zjistit, zda na vybrané místo dováží zboží služby jako Rohlík.cz, Košík.cz a další, které mohou přivézt alespoň těžké nákupy, a zda je v místě dostupná případná sociální péče.
V nedaleké budoucnosti by měly i u nás vzniknout komunity podobné těm na Floridě, které budou nabízet zázemí právě pro seniory, včetně návštěv lékaře, dovozu nákupů, společných prostor pro setkávání a trávení volného času a mnoha dalších služeb, které seniorům zpříjemní život.