Pan Petr, žijící s partnerkou v Praze, zdědil po rodičích krásný pozemek, na který to má jen 50 minut autem. Proto se rozhodl, že si na něm postaví chatu. Už se viděl, jak tam s partnerkou tráví víkendy a dovolené. Koupat se budou v rybníku, který sousedí s pozemkem, postaví si terasu končící až nad vodou, budou po okolí vyrážet na kolech nebo na procházky po blízkém lese.

Tyto idylické představy shodila ze stolu první návštěva úřadu. Při ní zjistil, že postavení chaty bude administrativně hodně náročné a tak, jak si to představoval, zřejmě úplně nemožné.

„Co se dalo dělat? Vážně jsme tam chatu mít chtěli, tak jsem se na ten úřednický maraton vydal. Mimo jiné musíme i změnit územní plán, takže to je na roky. Ale nevzdali jsme se a dali na radu kamaráda. Koupili jsme maringotku, abychom se o pozemek mohli starat a hlídat ho. Díky tomu ji tam mít můžeme, i když to není pozemek k zástavbě. Přitom se chodíme koupat, i když teď se spíš jen projíždíme na loďce, na koupání je zima, jezdíme na kolech a chodíme do lesa na houby.“. Pan Petr s partnerkou tedy žijí tak, jak chtěli, jen v rámci jiného právního předpisu.

„Z myšlenky maringotky jsem původně nadšený nebyl. Měl jsem je vždy spojené s cirkusem nebo nepřizpůsobivými, ale dnes jsem vážně spokojený. Jasně, není tu tolik místa, kolik bych chtěl, ale zase to není o tolik menší než náš byt v Praze. Objevil jsem i kouzlo víkendů bez televize a počítače. Vrátili jsme se k obyčejnému čtení a k poslouchání hudby. Nic z toho se ale nevyrovná posezení na u vody se skleničkou vína v ruce, praskajícím ohněm v zádech a zapadajícím sluncem nad hladinou vody. Nikdy jsem nebyl romantik, ale tyhle chvíle stojí za to. S partnerkou k sobě máme blíž.“

A pan Petr nám prozradil i to, jestli bude dále pokračovat ve vyřizování administrativy k chatě. „Rozhodně ano. Sice mě teď přešla chuť chatu stavět, ale neuškodí mít pozemek připravený. Protože už to nebylo o moc složitější, připravujeme to pro jistotu rovnou na rodinný dům. Vážně se nám tu moc líbí. Já i partnerka si snadno najdeme práci v dojezdové vzdálenosti. Sice s menším platem, ale taky s menšími životními náklady, takže na tom budeme přinejmenším stejně jako teď.“.

Oběma přejeme, ať jim plány vyjdou a jsou i nadále šťastní.