Co je coliving, co cohousing a jak souvisí s tiny housy? Pojmy cohousing a coliving se často zaměňují a s tiny housy mohou mít společného až překvapivě mnoho.
Coliving je společné bydlení několika lidí v jednom objektu, kteří mají společné zázemí, jakým je kuchyň, koupelna a další. V České republice tento způsob nejčastěji využívají studenti, kteří si společně pronajmou větší byt, v něm mají každý svůj pokoj, případně se o něj děli s dalšími spolubydlícími, a pro běžný život musejí využívat společné prostory. Například pračku mají dohromady a není reálné, aby měl každý svou ve svém pokoji. Coliving je tím, co se nejčastěji myslí českým výrazem „spolubydlení“.
Cohousing je v také společenství lidí žijících v jednom objektu. Ti však mohou mít zázemí své a mohou žít odděleně od ostatních. Na druhou stranu ale mohou využívat společné prostory i vybavení. Ve své koupelně tak mohou mít např. svou pračku. Mnohem více se jim ale vyplatí využívat společnou. Stejně tak mohou, ale nemusí, využívat společné prostory.
U colivingu jde v podstatě o komunitní bydlení. To, co člověk používá často, nebo k tomu má osobní vztah, vlastní, ostatní vybavení využívá komunitní.
Vytvořit takovou komunitu ale není jen tak. V některých zemích je velmi úspěšný koncept. Například v Holandsku jich je přes 1500. Jinde se s tím ale trápí a vznik takových center je spíše součástí přání některých lidí než realitou. Ve Velké Británii jich jsou po 20 letech jen jednotky úspěšných.
Podobné principy jsou nastavovány také u tiny house komunit, které v České republice vznikají. Ty budou nabízet komunitní vybavení, které bude k dispozici všem obyvatelům. To je plánováno na různé úrovni od venkovního posezení a grilu, přes zahradní vybavení po kompletní sociální zázemí, kuchyň, coworkingové centrum a další služby.
Mezi ty s nejširšími službami bude patřit Martincův mlýn, o kterém jste psali nedávno.