Protože je tiny house většinou jedním prostorem, ve kterém se vaří, odpočívá i spí, je důležité myslet minimalizování nepříjemného zápachu a snad ještě více hmyzu. Vermikompostéry mohou z počátku přinášet oboje, zápach i mušky. Dá se tomu ale vyhnout?

Řešením mohou být kompostéry Kakoza Bokashi, které fungují na principu fermentace bez přístupu vzduchu za pomocí mikroorganizmů. Vzduchotěsně uzavřená nádoba zamezuje úniku pachů i přístup mušek a dalšího hmyzu.

Odpad stačí vhodit do kompostéru, který vypadá jako odpadkový koš, zasypete směsí s mikroorganizmy, vše stlačíte pomocí pěchovadla, abyste vytlačili vzduch a nádobu zavřete. Vlhkost pak mikroorganizmy aktivuje a proces fermentace začíná. Kompostér produkuju pevnou, fermentovanou část a tekutinu.

Pevnou část můžete zakopat a zasypat 3–5 cm hlíny, stejně tak použít do květináčů a truhlíků, vložit do kompostéru i vermikompostéru nebo smíchat s hlínou, nechat 14 dní zrát a pak můžete rovnou sázet.

Tekutou část je možné po rozředění v poměru 1 díl tekutiny na 100 dílů vody. V neředěné podobě je možné výluh použít na čištění odpadního potrubí, kde dobře funguje díky své kyselosti.

Vhodné ke kompostování Nevhodné ke kompostování
ovoce a zelenina maso a kosti
zbytky vařených jídel ocet, džus, olej, voda
kávová sedlina mléko a mléčné výrobky
čaj vč. sáčků popel
kapesníky, ubrousky zvířecí exkrementy
květiny  

Po naplnění je ke kompletnímu zpracování obsahu potřeba přibližně 14 dnů. Proto je vhodnější mít kompostéry 2 a střídat je. Běžné rodině trvá naplnění nádoby právě dva týdny až 1 měsíc.

Kompostéry Kakoza Bokashi je možné pořídit v setu 2 nádob a směsi za 1790,- Kč nebo samostatně se směsí od 1290,- Kč například na https://www.econea.cz/kokoza/, kde najdete i podrobnější informace.