V tomto článku bychom vám rádi doporučili materiály, které se nejlépe hodí pro stavbu tiny housu. Při psaní článku jsme čerpali z našich dlouholetých zkušeností v dřevozpracujícím průmyslu.
Materiály vhodné pro hlavní konstrukci
Pro stavbu tiny housu máme možnost zvolit dvě varianty konstrukce. Jednou z variant je celodřevěná nosná konstrukce. Pro ni doporučujeme použití lepených konstrukčních hranolů, tzv. KVH hranolů. KVH hranoly jsou vysušené, opracované konstrukční hranoly, které díky délkovému napojování tzv. cinkovým spojem můžou dosáhnout délek i 13 m. Maximální průřez těchto hranolů je 160×280 mm. Výhodou tohoto materiálu jsou přesně opracované plochy, kvalitní dřevo bez velkých vad a tvarová stálost. Upřednostňovali bychom hranoly z borového dřeva.
Proč právě KVH hranoly? Jejich hlavními výhodami jsou dobrá opracovatelnost, nízká hmotnost, dobře se povrchově upravují, částečná přirozená odolnost vůči vlhkosti, cena a dostupnost. Navíc se dobře povrchově upravují.
Druhým možným typem je kovová konstrukce s výdřevou. V případě výdřevy doporučujeme použití borových, případně modřínových hranolů.
Vnitřní obklady
Při volbě vzhledu interiéru záleží především na vkusu koncového zákazníka.
My bychom si dovolili podrobněji popsat dva možné typy vnitřních obkladů.
Moderní styl
Pro tento styl obkladu je typické použití spíše velkoplošných materiálů, jako jsou třeba překližky, dýhované desky, laťovky, atd. Tyto velkoplošné materiály na bázi dřeva lze na trhu sehnat v různých tloušťkách a dekorech. Výhodou těchto materiálů je dodání v surovém stavu bez povrchové úpravy a následná možnost volby odstínu a druhu povrchové úpravy.
Povrchové úpravy jsou samostatné obsáhlé téma, ale lze zmínit pár základních typů vhodných pro interiéry tiny housů:
- moření s krycí vrstvou laku – vysoká odolnost
- lazury –- zvýrazňujíe kresbu a přirozenou krásu dřeva
- krycí barvy –- nepřeberné množství odstínů ze vzorníku barev RAL. Pod krycí barvy lze použít méně finančně náročné podkladové materiály, jako jsou třeba OSB desky, MDF desky nebo laťovky.
- pigmentované oleje – moderní typ povrchové úpravy, oleje jsou vyráběny na přírodní bázi a jsou šetrné k přírodě
- Jednou z nevšedních možností povrchové úpravy, kterou lze pro interiér využít, je také tapetování textilními tapetami, které lze na trhu sehnat i v nádherném luxusním provedení..
Klasický styl někdy označován jako chatový
Pro tento styl je typické použití obkladu z masivního dřeva. Nejčastěji se jako obkladový materiál používají dřevěné palubky. Na trhu najdeme množství palubek z různých dřevin v různé kvalitě a ceně. Opět záleží na požadavcích zákazníka s ohledem na cenu a výsledný vzhled interiéru. Použití různých druhů palubek můžeme rozdělit do tří kategorií.
- základní třída – borovice, smrk – na trhu snadno dostupné, nízká cena, tuzemský materiál
- střední třída – dub, modřín, olše – kvalitnější, odolnější a esteticky hodnotnější dřeviny
- vyšší třída – cedr, massaranduba a další exotické dřeviny – luxusní vzhled, přirozená odolnost vůči houbám a vlhkosti, vysoká cena
Podlaha
Při volbě podlahy máme opět dvě nejjednodušší varianty a to použití OSB desek odolných vůči vlhkosti. Tyto se nazývají podlahové. Jejich výhodou je cenová dostupnost a lehká zpracovatelnost. Následně je možné použití umělé krytiny PVC nebo marmolea. Výhoda spočívá ve snadné údržbě, cenové dostupnosti, široké škále vzorů včetně imitací luxusních dřevin a mramoru.
Dalším typem je klasická dřevěná podlaha z prken popřípadě parket. Její výhodou je vyšší estetická hodnota a přirozená krása dřeva. Nevýhodou dřevěných podlah je větší náchylnost k mechanickému poškození. Typický je lakovaný, olejovaný nebo voskovaný povrch. Nevýhodou může být také vyšší cena nebo náročnější údržba.
Nábytek
Nábytek je velice specifická oblast, kterou rádi podrobně rozebereme v příštím příspěvku.
Vypracovali: první a jediný profesor přes dřevo Pavel Neužil
pro genderovou vyváženost Anna Pokorná, DiS.