Co si představíte pod pojmem mobilní bydlení? Karavany, nebo snad cirkusové maringotky? Dnes to zdaleka není všechno. Zajímavým, moderním a trendy pojmem se stává takzvaný tiny house, tedy malý domek. Pravda, taková definice je poměrně široká My se zaměřme na moderní a mobilní tiny housy, a to na takové, které na relativně malé podlahové ploše nabízejí plnohodnotné sezonní či trvalé bydlení pro páry, dobrodruhy, cestovatele, digitální nomády či mladé lidi, kteří nechtějí být celý život závislí na jedné lokalitě, nebo řeší své první bydlení a nechtějí nebo nemohou hned činit nezvratná životní rozhodnutí.

Tiny house tedy není jen pojem, označení malého domku. Je to fenomén, životní styl a koncept, se kterým jsou spojeny další netušené možnosti. Třeba pronajímání volných pozemků majitelům tiny housů, To bude stejně samozřejmé, jako se dnes pronajímají k bydlení volné byty. V zahraničí již tento fenomén kvete, u nás se teprve rozjíždí.

Místa může být dost

Pokud se někdo domnívá, že bydlení na malém prostoru je nutně stísněné a kompromisní, nemá pravdu. Moderní mobilní domy jsou promyšlené do posledního detailu. Disponují chytrými řešeními zaručujícímu pohodlný život i na malém prostoru. Je v nich myšleno na plnohodnotnou kuchyň, úložné prostory, pořádné spaní, zázemí pro práci (protože fenomén mobilního bydlení se do značné míry pojí s fenoménem digitálního nomádství a práce odkudkoliv na světě).

V závislosti na ceně a požadavcích majitelů může být provedení domu i velmi luxusní. Na druhou stranu existuje početná komunita majitelů, kteří si tiny house postavili svépomocí a výrazně tím snížili pořizovací cenu.

Čím se liší tiny housy od karavanů?

Jistě, že se třemi dětmi už je život v tiny house složitější, nikoliv nemožný. To nám ukazují mnohé povzbudivé příběhy. Ale pro dvojici nabídne malý domek všechno, co si jen jeho obyvatelé mohou přát.

Zapomeňte na studny, „kadibudky“ a podobná zařízení. Moderní tiny housy mají vyřešené přípojky a z tohoto hlediska se v nich žije úplně běžně jako v jakémkoliv jiném plnohodnotném bytě či domě. A právě to je odlišuje od karavanů, které mívají vodu v nádržích a jen občas se dají připojit na sezonní rozvody.

K jakému použití a pro koho

Tiny housy mohou být uzpůsobeny pro trvalé bydlení s vyřešeným vytápěním, izolací stěn i střechy. Mnoho majitelů je používá také jako sezonní bydlen.
Celoroční nebo sezonní použití je ale jen jeden parametr. Sám o sobě neříká nic o kvalitě či nákladnosti toho kterého tiny housu, takže automaticky neplatí, že celoroční = dražší a kvalitnější.

Jednodušší postup z hlediska úřadů

Tiny house, obzvláště ten na kolech, který lze přemístit, je v závislosti na legislativě daného státu mnohem jednodušší na pozemek umístit. Většinou nepotřebujete žádné klasické stavební povolení. Řeší se jen napojení na přípojky.

Proto si tento styl bydlení ve světě oblíbili lidé svobodomyslní, netoužící po vázání se k lokalitě, času nebo hypotéce. Je oblíbený také u lidí, kteří chtějí rychle bydlet. V zahraničí je dokonce běžný koncept pronajímání volných pozemků majitelům tiny housů na určitou dobu. Tento fenomén už má své základy i u nás a je jen otázkou času, kdy zde bude plně rozvinutý a poskytovat alternativu k panelákovým bytům, právně složitým pronájmům a hypotékám sjednávaným prakticky na celý zbytek života.