Tiny housy mohou mít mnoho různých podob. Jeden z těch nejfuturističtějších vznikl na Slovensku. Je zcela soběstačný, takže ho majitel v mezích zákona může umístit kamkoliv. Nepotřebuje přípojku na vodu, odpad ani elektřinu.

Jmenuje se Ecocapsule® a je určený ke krátkodobému až střednědobému pobytu jednoho, při troše snahy i dvou lidí. Hodí se jako malá chata nebo bod, ze kterého budete vyrážet na výlety.

Vybavení Ecocapsule®

Kuchyňka nabízí vařič, dřez a miniledničku. Obytný prostor nabízí stůl a postel. Ta je určená pro jednoho, ale dá se rozložit. Pak poskytuje prostor 1,6 x 2 m.

V koupelně je sprcha s umyvadlem a toaleta. Ta je kompostovací separační. Ta odděluje tuhý a tekutý odpad.

Úložné prostory jsou zde řešeny vysokým šatníkem a skříňkami nad postelí.

Elektřina je, ale má své limity

Elektřina je získávána kombinovaně ze slunce a z větru. Solární panely pokrývají značnou část střechy. Instalovaný výkon je 1,35 kW.  To stačí pro osvětlení pomocí LED pásů, miniledničky a postačí na dobíjení notebooku a dalších zařízení.

Pračku ani mikrovlnku v Ecokapsuly nenajdete. Kromě jejich rozměru je problémem také vysoká energetická náročnost. Jídlo je nutné ohřívat na plotně, pračku si pořídit mechanickou na ruční pohon.

Zásobování vodou

Díky specifickému tvaru a povrchovému napětí vody je možné z Ecocapsule® efektivně sbírat dešťovou vodu. Ta je následně filtrována a ukládána do nádrže.

Výrobce bohužel neuvádí, jak dlouho Ecocapsule® vydrží bez deště, případně, jak se musí obyvatel uskrovnit.

Cena

Ta rozhodně není lidová. Cena je stanovena na 79 900 EUR bez DPH. To je v přepočtu vč. DPH přibližně 2 500 000 Kč. Součástí ceny je pak alespoň určitá míra individualizace.

Ecocapsule® vyrábí společnost Ecocapsule Holding a.s. (www.ecocapsule.sk).