Zvažujete možnost dlouhodobého pronájmu pozemku majiteli tiny housu? Pak se zamyslete, jaké vybavení nájemníkům poskytnete. Hodně to ovlivní atraktivitu vaší nabídky a možnou výši nájmu.
Základní vybavení
I když existují výjimky, většina lidí bude chtít používat vodu alespoň trochu normálně. To znamená splachování, sprchování, mytí nádobí a praní. I když existují způsoby, jak spotřebu vody snížit na velmi nízké hodnoty, je velmi nepohodlné ji dovážet a téměř nemožné ji jako odpadovou zase vypouštět.
Pokud tedy chcete svůj pozemek pronajímat dlouhodobě, měl by mít vyřešenou přípojku na vodu a na odpad. Nemusí jít rovnou o napojení na vodovodní a kanalizační potrubí. Stačí studna s pitnou vodou a septik. Přípojka by ale vždy měla vést v nezámrzné hloubce, aby ji bylo možné využívat celoročně.
Napojení na elektřinu
Elektřinu je dnes možné získávat nezávisle přímo v tiny housu pomocí solárních panelů, malých větrných elektráren nebo vodních mikroelektráren. Většina tiny housů dnes ale takový zdroj nemá.
Proto je velkou výhodou, pokud je elektřina připojena přímo na pozemku, byť za příplatek. Většinou stačí připojení na 220 V, třeba kvalitnější exteriérovou prodlužovací šňůrou zakopanou do země.
Další služby
Hodnotu pozemku je možné zvýšit také dalším vybavením a službami. Zejména:
- Odvoz odpadu: ideálně také možnost odpad třídit
- Možnost umístění zahrádky: někteří majitelé tiny housů uvítají možnost vytvořit si alespoň malou zahrádku, ať již na zeleninu nebo jen okrasnou.
- Řešení pošty: téměř každý z nás občas obdrží poštu. Její příjem se dá řešit několika způsoby. Mezi dva nejpoužívanější patří umístění poštovní schránky u majitele pozemku nebo zřízení P.O. BOXu na blízké poště.
- Zpevněná plocha pro zaparkování tiny housu: tiny house se dá zaparkovat i na trávě. Je ale lepší, pokud stojí na zpevněné ploše a ta je alespoň částečně i kolem něj, aby jeho obyvatelé neponičili trávník a za deštivých dnů se nebořili do bahna.
- Místo na zaparkování auta: i majitelé tiny housů mívají osobní auta. Proto je velkou výhodou, pokud je mají kde parkovat.
- Možnost života mimo tiny house: zejména možnost využívání venkovního grilu, ohniště nebo altánku může značně zvýšit hodnotu pozemku, protože obyvatelé tiny housů často rádi tráví volný čas venku.
Komunitní služby
Zejména u větších pozemků se vyplatí zvážit možnost vytvoření komunity, tzv. tiny house village. V ní je pak prostor pro více tiny housů, které mohou sdílet společné zázemí. Nabídkou vybavení pak majitel může značně ovlivnit, jaké hosty získá.
Pokud nabídne společný prostor pro práci na počítačích, tzv. coworking centrum, přiláká hlavně lidi pracující na dálku. Ti pak budou patrně většinu dne trávit přímo v komunitě.
Pokud je pozemek blízko města, naláká naopak lidi, kteří v něm pracují. V komunitě budou hlavně přespávat a trávit volný čas.
Na druhou stranu je možné nabídnout také prostor pro poskytování zdravotnických služeb, blízkost obchodu, zastávek hromadné dopravy atd. Takové komunity přilákají zase spíše seniory. Tato skupina zatím v ČR není úplně velká, ale poroste.
Každé místo pro komunitu by však mělo nabízet klubovnu, prádelnu, gril, ohniště, místo pro sporty, parkoviště apod. Klubovna přitom stačí menší, avšak s možností vytopení. A pokud jde o prádelnu, jednu pračku často využívá více tiny housů, s orgganizací pomůže například sdílený Google kalendář.
Některé komunity mají i vlastní zahradu, bazén nebo manažera. Je jen na majiteli pozemku, do čeho chce investovat a jaké lidi chce přilákat.