Spací zóna v interiéru by neměla být nikdy opomíjená. Kvalitní spánek je pro naše fungování v životě velice důležitý a měli bychom tudíž udělat maximum pro jeho zajištění. Odpočinková zóna by pro nás měla být oázou klidu a neměla by vyvolávat myšlenky typu: „To zase budu ráno rozlámaný z toho otřesného gauče.“ I v tiny housech, kde je potřeba ušetřit trochu místa je možné spaní řešit pohodlně a efektivně.

Ergonomie a spací zóna

Z hlediska ergonomie je hlavním měřítkem pro prostor člověk samotný. Klade se důraz na to, jak co možná nejvíce zajistit efektivitu produktu a zároveň zaručit pohodlí a nezatěžovat naše zdraví při jeho používání. Toto platí i u řešení spací zóny. Při dnešních možnostech bychom měli vybírat postel ke spaní tak, aby pro nás byla dostatečně dlouhá a nohy nám tak nevyčnívaly ven, aby nám zajistila dostatek prostoru pro kvalitní spánek a ideální tvrdost pro osobní pohodlí. Pro podrobnější informace o ergonomii a normách doporučuji navštívit článek na následujícím odkaze: https://tinyhousespace.com/Home/Detail/3638-normy-pro-nabytek-v-interieru.

Postel či rozkládací pohovka?

Postel nám samozřejmě zajistí ten největší možný komfort pro spaní. Můžeme si k ní zvolit takovou matraci, která nám vyhovuje a zároveň existuje spousta různých řešení. S ohledem na velikost můžeme mít postel s čelem či bez něj, s úložným prostorem nebo různé designové postele. Bohužel postel jako taková bude pravděpodobně zabírat více prostoru než sedačka, která je situována v obývací části a jen se na noc rozloží.

Rozkládací pohovky už dnes také existují ve všech možných řešeních. Zde však nemáme až tak svobodnou možnost volby ideální tvrdosti a pokud ano, může tak být na úkor vzhledu pohovky. Požadovaná tvrdost může být tudíž v jiném designu či barevném provedení, než jaké jsme si představovali.

Při rozložení nám zároveň vždy vznikne spoj, který může být při spaní nepříjemný. Dalším aspektem, který je důležité zmínit, je fakt, že část pohovky, na které se běžně sedává, je mnohem rychleji opotřebená a prosezená, tudíž část, která se využívá jen při spaní, bude mít po čase jinou tvrdost. Oproti posteli však šetří více místa a má vlastně dvě využití v jednom.

Existuje i jedno možné řešení pro trochu větší komfort a ucelení prostoru ke spaní na rozložené sedačce a tím je dodatková matrace. Je tenčí než ta běžná, lze ji srolovat a skladovat v úložném prostoru, ale to je zároveň i částečná nevýhoda, jelikož nás ochuzuje o prostor určený ke skladování ostatních věcí. Zároveň se jedná o investici navíc a komfort je sice větší, ale určitě ne perfektní.

Rozkládací sedací souprava

Pokud se i tak rozhodneme pro zakoupení rozkládací sedací soupravy, budeme mít určitě možnost velkého výběru. Dnes již existují i různá řešení rozkládací části, například v obchodní síti IKEA jich můžeme najít veliké množství. Může se jednat o úchyty, za které spací část vytáhneme do požadované pozice jako u sedačky na tomto odkazu: https://www.ikea.com/cz/cs/p/friheten-roh-rozkl-pohovka-s-ul-prostorem-skiftebo-tmave-seda-s39216754/ nebo můžeme část, na které se běžně sedí pouze odsunout a vzniklý prostor vyplnit opěrkami, jak je vidět na následujícím odkazeu:  https://www.ikea.com/cz/cs/p/bennebol-3mistna-rozkladaci-pohovka-s-lenoskou-seda-70485635/.

Rozkládací sedačka může být řešená i tak, že se celá kompletně roztáhne a vytvoří souvislou plochu, která bude o něco pohodlnější než sedačky, které vytvoří spoje. U takového řešení je zároveň často součástí snímatelný potah, který se tak dá i snadno vyprat a zjednoduší nám údržbu, příklad lze najít na následujícím odkazu: https://www.ikea.com/cz/cs/p/lycksele-havet-2mistna-rozkladaci-pohovka-vansbro-tmave-seda-s89387140/.

Vyvýšená spací zóna

Vyvýšené řešení spací zóny představuje velmi efektivní a zároveň zajímavou variantu. Vytvoří nám samostatný prostor k relaxaci a pravděpodobně i přidá úložný prostor. Pro pohodlí stačí zajistit kvalitní, nám vyhovující matraci. Musíme jej však naplánovat dopředu. S přibývajícím věkem nám také může dělat problémy překážka v podobě schodů, i ty však lze co nejlépe přizpůsobit tak, aby nám zajistily komfort a zároveň šetřily prostor.

 

Každá varianta spací zóny má své vlastní výhody i nevýhody, je tedy zajisté dobré je zvážit předem. Co se týče cenové relace, ta závisí vždy na kvalitě provedení, použitém materiálu a velikosti, takže i u ní si můžeme dle našich pro a proti, zvolit takovou variantu, která pro nás bude dostačující a cenově dostupná.