Tiny housy obvykle nejsou zkolaudované jako stavby. Proto také nemají své číslo popisné a není možné v nich nahlásit trvalý pobyt. Dvojnásob to pak platí u tiny housů na kolech. Jak tedy vyřešit trvalé bydliště?

Můžeme to považovat za přežitek, ale trvalé bydliště je povinné. To se ale těžkou snoubí s myšlenkou života v tiny housu, který nemá vlastní adresu. A v absolutním rozporu to je s ideou mobilního bydlení každou chvíli na jiném místě. Řešení existuje několik.

Trvalé bydliště u rodičů

Ve většině případů je trvalé bydliště jen administrativní záležitostí. Pokud tedy člověk má rodiče, u kterých je možné trvalé bydliště mít, většinou spíše ponechat, je to výhra.

Problém ale může nastat v případě exekucí. Historie ukazuje, že se do nějaké můžete dostat, aniž byste to věděli. Stačí si včas nevyzvednout dopis od úřadu.

Trvalé bydliště na úřadu

Pokud nemáte jinou volbu, je možné své trvalé bydliště umístit na obecní úřad. Některé obce jsou za to rády. Dostávají za vás od státu příspěvek na obyvatele a vlastně nic je nestojíte.

Trvalé bydliště na úřadu vám ale může časem trochu zkomplikovat třeba podnikání. Nelze počítat s tím, že vám umožní si na úřadu umístit také sídlo firmy, a to i v případě, že jste OSVČ. To pak musíte vyřešit jinde.

Zásadním problémem může být nedoručování pošty. I když se nám zdá, že papírová zásilka je dnes už dávnou minulostí, zejména od úřadů stále chodí papírové dopisy. A to často i ty skutečně důležité, jejichž nepřevzetí může spustit problém, který je mimo vaši kontrolu. V České republice totiž platí to, že i v případě, že si zásilku nepřevezmete, je považována za doručenou.

Můžete tak někde nevědomky porušit dopravní předpisy, dostanete pokutu, o které se ani nedozvíte, pak ji převezme exekutor a vy se o všem dozvíte, až když máte zablokovaný účet a z původní pětistovky je najednou dvacet tisíc.

Virtuální trvalé bydliště

Pokud ale chcete mít trvalé bydliště na běžné adrese, na kterou se lidé mohou podívat na Google Maps, případně dokonce na prestižním místě, můžete zvolit řešení virtuálního trvalého bydliště.

Funguje v podstatě stejně jako virtuální sídlo firmy. Službu si objednáte u specializované firmy. Ta vám poskytne adresu pro umístění trvalého bydliště a většinou přeposílá vaši poštu na vámi zvolenou adresu, případně takzvaně poste restante, tedy na vámi uvedenou poštu, na které si pak zásilku sami vyzvednete.

Většinou se také podepisuje plná moc k přebírání zásilek, aby pracovníci firmy mohli převzít také doporučené nebo do vlastních rukou. Máte tak jistotu, že se k vám dostane vše.

Pokud s tím nemáte problém, mohou zaměstnanci firmy dopisy také otevřít, naskenovat a poslat e-mailem. To se vyplatí hlavně v případě, že žijete v zahraničí a doručení pošty by tak bylo komplikované.

Příklady firem, které tyto služby poskytují:

  1. SimplyOffice (www.simplyoffice.cz): od 250 Kč měsíčně + zvýhodněná cena 99 Kč měsíčně za adresu pro OSVČ, bydliště na Praze 1 a v Brně.
  2. OfficeTime (www.officetime.cz): od 199 Kč, adresy na Praze 1, 5, 7, 8 a 10, dále v Kladně a v Ostravě.
  3. Altaxo (www.altaxo.cz): od 149 Kč měsíčně, adresy na Praze 4, 5 a 7, v Brně, Ostravě a v Kladně.
  4. Jake&James (www.jake-james.cz)