Atraktivitu pozemků k pronájmu v řádu let určuje mnoho faktorů. Ty vycházejí z toho, že je tiny house alternativou konvenčního bydlení v domech a bytech. Lidé v něm tedy tráví celé roky.

Faktory, které majitel pozemku ovlivnit nemůže, ale cenu ovlivňují

Na rozdíl od krátkodobých a střednědobých pronájmů jsou zde důležitější faktory, které ovlivňují běžný, každodenní život.

Jde zejména o:

  • Občanská vybavenost: není zásadní pro každého. Někdo ráno odjede vlastním autem do práce, po cestě zpět si nakoupí a od místa svého pobytu nic moc nečeká. Mnozí jiní ale vnímají ekologii jako téma a raději využijí hromadnou dopravu. Další zase pracují převážně na home officu nebo jako freelanceři (často grafici, programátoři, překladatelé apod., kteří pracují pro své zákazníky na jednotlivých zakázkách, nikoliv jako zaměstnanci) a vnímají důležitost podporovat ekonomiku obce, ve které žijí. Ti pak více oceňují místní obchod v rozumné docházkové vzdálenosti, hospodu apod.
  • Okolí: stejně jako u jakéhokoliv domu či bytu je součástí atraktivity pozemku jeho bezprostřední okolí. Většina lidí ocení spíše klid a čistou přírodu než blízkost frekventované silnice, hlučná továrna hned za zdí apod.
  • Oblast: zajímavá oblast u dlouhodobých pronájmů je rozmanitější než u pobytů střednědobých a krátkodobých. Pokud majitel tiny housu pracuje tzv. na dálku, tedy na home office nebo jako freelancer, často preferuje odlehlejší oblasti. V tiny housech ale bydlí i lidé, kteří mají běžnou práci, do které musejí dojíždět. Je pro ně proto zajímavější dojezdová vzdálenost do zaměstnání, případně kvalita spojení hromadnou dopravou. Pro některé lidi tak může být dobrá dostupnost důležitější než blízké okolí a občanská vybavenost.

Faktory, které majitel pozemku může ovlivnit

Priority lidí jsou velmi odlišné. Někteří dávají přednost samotě a čisté přírodě, jiní zase ocení pohodlí, které tiny housy umí nabídnout, i když neposkytují příliš velký prostor. Tiny housy jsou však obyvatelné po celý rok a jejich obyvatelé mají základní životní potřeby, které chtě nechtě musí uspokojovat.

Vybavení pozemku, které umožní delší pobyt hostů:

  • Napojení na pitnou vodu a odvod odpadu: jíst, pít a chodit na záchod musíme všichni. Mnohé tiny housy jsou vybavené koupelnou a toaletou. Ty je potřeba napojit na zdroj vody a odpadní potrubí, a to i v zimně. Nemusí jít hned o napojení na obecní vodovod a kanalizaci. Dobře poslouží i studna a septik, který se dá jednou za čas vyvézt. Pokud však voda ve studni není pitná, nemusí to být problém. Existují technologie, které i z méně kvalitní vody udělají pitnou. Více informací naleznete v článcích „Přívod vody“ a „Přípojka kanalizace“.
  • Přívod elektřiny: elektrické spotřebiče v tiny housech bývají energeticky nenáročné a elektřina se dá vyrábět pomocí solárních panelů, malých větrných elektráren nebo malých hydroelektráren. Mnoho majitelů tiny housů ale ocení možnost napojení na stabilní zdroj elektřiny, zejména v zimních měsících. Pro hostitele to nemusí být velká investice, přesto to atraktivitu pozemku rozhodně zvýší. Informace o napojení naleznete v našem článku „Elektrická přípojka a elektřina v tiny housu“.
  • Zahradničení: není to pro všechny, ale mnozí si rádi vypěstují vlastní zeleninu nebo květiny. Stačí, když hostitel určí místo, kde je možné záhonky vytvořit, případně stav, ve kterém má místo být při odjezdu hosta, třeba zcela zarovnané se zasetou trávou.
  • Další vybavení: tiny housy neoplývají místem. Proto jejich majitelé rádi tráví čas venku. Mnozí ocení možnost venkovního posezení, ohniště, grilu apod. Protože ale na jednom místě plánují žít rok a více, mnoho věcí si dokáží koupit a zařídit sami.

Cenu tvoří kombinace

Lidé jsou různí, mají různé priority a jsou ochotni si připlatit za něco jiného. Pro jedny je důležitý klid a příroda, pro jiné zase rychlá cesta do práce. Velká část majitelů tiny housů ale ocení možnost připojení na zdroj pitné vody a odpadní potrubí a za takový pozemek bude ochotná nabídnout výrazně vyšší nájemné. Vše navíc je jen další bonus