Atraktivitu pozemku určeného k pronájmu v řádu dnů až týdnů ovlivňuje mnoho faktorů. Některé majitel ovlivnit nemůže, jiné naopak ano. Je také rozdíl mezi pronájmem na dobu, po kterou může být karavan soběstačný, většinou 1 až 3 noci, a pronájem na dobu, kdy je nutné alespoň vypustit odpadní nádrže a napustit ty s čistou vodou.

O pozemku pro krátkodobé pronájmy můžeme uvažovat jako o jakékoliv jiné rekreační nemovitosti.

Faktory, které majitel pozemku ovlivnit nemůže, ale cenu ovlivňují

Některé vlastnosti pozemku jsou dané a není reálné je změnit. Rozhodně ale mají vliv na jeho výši nájemného, které je možné požadovat, aby pozemek zůstal pro zájemce atraktivní.

Jde zejména o:

  • Oblast: pokud je pozemek uprostřed Českého Švýcarska, vinic na Jižní Moravě nebo třeba blízko velké přehrady, bude pro majitele karavanů lákavější než pozemek, v jehož okolí není pro turisty nic zajímavého.
  • Okolí: atraktivitu pozemku ovlivňuje i bezprostřední okolí. Rybník, blízká příroda, pozemek umístěný v chatové oblasti případně na vlastní zahradě blízko domu majitele, to vše atraktivitu pozemku zvyšuje. Naopak chemička, vápenka nebo jaderná elektrárna hned za zdí pozemku moc lákat nebude.
  • Občanská vybavenost: hospoda, ideálně s fungující kuchyní, obchod s alespoň základními potravinami, to vše v docházkové vzdálenosti dále zvyšuje atraktivitu pozemku. Docházková vzdálenost je důležitá zejména pro majitele obytných vozů, se kterými tak nemusejí vyjíždět.

Faktory, které majitel pozemku může ovlivnit

Existuje ale mnoho oblastí, které majitel pozemku ovlivnit může, a dokonce si s jejich pomocí může zvýšit příjem, protože je může poskytovat za poplatek. Na ten je ale vhodné hosta upozornit včas, nejlépe před samotnou rezervací.

Neznamená to však, že je nutné poskytovat vše. I pozemek zcela bez vybavení může být pro mnohé majitele karavanů zajímavý.

Vybavení pozemku, které umožní delší pobyt hostů:

  • Možnost vypuštění a napuštění nádrží: voda a odpadní voda bývají nejvíce limitující pro délku pobytu v karavanech a obytných vozech. Voda se skladuje v nádržích, které je nutné jednou za čas napustit a vypustit.
  • Napojení přímo na přívod vody a odvod odpadu: jde jen o komfortnější řešení vypouštění a napouštění nádrží.
  • Připojení k elektřině: karavany bývají stavěné tak, aby mnoho elektřiny nepotřebovaly a po docela dlouhou dobu si vystačí s vlastními zdroji. Pro některé je ale komfortnější využít napojení na rozvodnou síť.
  • Možnost sprchování, vyprání a podobné služby: i v luxusních karavanech se musí místem šetřit. A pokud karavan není napojen přímo na přívod vody a odvod opadu, je také nutné šetřit vodou. Pro mnohé jejich majitele je tak velmi příjemné, pokud se alespoň jednou za čas mohou vysprchovat v běžně velké koupelně, nebo si dokonce dát vanu.
  • Pračka, WiFi apod.:  mezi další služby, které majitelé karavanů ocení, je možnost vyprání. Z důvodu úspory místa i energie disponují karavany vlastní pračkou jen výjimečně. Výhodou je také možnost připojení k internetu přes WiFi.
  • Rovná plocha: karavan je možné zaparkovat na různých místech. Vždy je ale výhodnější, pokud je parkovací plocha rovná. Pomáhá to běžným denním činnostem. Voda z dřezu skutečně odteče, kulaté ovoce nemá tendenci utíkat, talíře zůstávají v poličkách.
  • Ohniště, gril, posezení a další vybavení: mnoho majitelů karavanů rádo tráví čas venku, užívá si čerstvý vzduch a neomezený prostor. Proto mnozí rádi využijí možnost dát si venku kávu, rozdělat si oheň neboněco ugrilovat. Většina karavanistů má vlastní vybavení, ale pohodlná lavička a stůl běžné výšky poskytují úplně jiný zážitek než kempingová židle a lehký nízký stolek.

Cenu tvoří kombinace

Lidí je mnoho a každý má své priority a vkus. Někdo hledá skutečný odpočinek daleko od lidí a civilizace, v srdci přírody. Jiní lidé zase preferuají společenský životz, rádi poznají nové přátele, zvou hostitele na večeře a navazují dlouhá přátelství. Pro další je důležitá blízkost vody ke koupání nebo možnost jiných aktivit.

Pro každého je tedy atraktivní jiná nabídka a na základě toho je ochoten si připlatit za jiné věci.

Obecně se ale dá říci, že oblast a blízké okolí vytváří základ ceny, který hostitel ovlivnit nemůže. Díky vybavenosti pozemku ale má možnost jeho atraktivitu může zvýšit a původní cenu i znásobit. Některými službami zároveň prodlouží dobu, po kterou mohou hosté zůstat.