Atraktivitu pozemků k pronájmu v řádů měsíců či celé sezóny určuje mnoho faktorů. Ty vycházejí z toho, že tiny house, případně karavan, nahrazuje běžnou chatu. Majitel ho bude využívat téměř totožně.

Některé tiny housy mohou být v rámci možností soběstačné, ale mnohem více jich ocení alespoň vybavení pro zajištění základních fyzických potřeb.

Faktory, které majitel pozemku ovlivnit nemůže, ale cenu ovlivňují

Některé vlastnosti pozemku jsou dané a není reálné je změnit. Rozhodně ale mají vliv na jeho výši nájemného, které je možné požadovat, aby pozemek zůstal pro zájemce atraktivní.

Jde zejména o:

  • Oblast: pokud je pozemek uprostřed Českého Švýcarska, vinic na Jižní Moravě nebo třeba blízko velké přehrady, bude pro majitele karavanů lákavější než pozemek, v jehož okolí není pro turisty nic zajímavého.
  • Okolí: atraktivitu pozemku ovlivňuje i bezprostřední okolí. Rybník, blízká příroda, pozemek umístěný v chatové oblasti případně na vlastní zahradě blízko domu majitele, to vše atraktivitu pozemku zvyšuje. Naopak chemička, vápenka nebo jaderná elektrárna hned za zdí pozemku moc lákat nebude.
  • Občanská vybavenost: hospoda, ideálně s fungující kuchyní, obchod s alespoň základními potravinami, to vše v docházkové vzdálenosti dále zvyšuje atraktivitu pozemku.

Faktory, které majitel pozemku může ovlivnit

I když bude majitel tiny house využívat třeba jen na víkendy, je nutné počítat s tím, že v něm stráví až 50 dní za sezónu. Mnozí sice budou preferovat spartánský styl života, ale není to cesta pro každého.

Vybavení pozemku, které umožní delší pobyt hostů:

  • Přístup k tekoucí vodě: i pro méně náročné lidi je těžko představitelné, že by se po dobu 1 týdne neosprchovali. Vodu na pití a vaření si mohou dovést, ale za účelem hygieny budou mnozí chtít tekoucí vodu alespoň v podobě kohoutku, na který by bylo možné napojit hadici a doplnit nádrž tiny housu.
  • Toaleta: některé tiny housy jsou vybavené vlastní toaletou. Pokud ji ale není možné napojit na odpadní potrubí, ani jinak vypouštět nádrž, nedá se dlouhodobě využívat. Proto je dobré mít na pozemku alespoň „kadibudku“.
  • Přívod tekoucí vody, napojení na odpad a elektřinu: napojení na inženýrské sítě je vyšší úrovní předchozích bodů. Mnohé tiny housy jsou vybaveny vlastní koupelnou, dřezem a toaletou. Většinou je vlastní movitější lidé, kteří si za základní komfort rádi připlatí i hostiteli. Nemusí jít přímo o napojení na veřejnou kanalizaci a vodovod. Stačí studna s kvalitní vodou a septik.
  • Napojení na elektřinu: mobilní telefony, notebooky a další elektronika k dnešnímu životnímu stylu patří. I když se u tiny housu sloužícímu jako alternativa běžné chaty nedá očekávat příliš velká spotřeba a dostatek elektřiny je možné vyrobit za pomocí solárních panelů, bude pro mnohé možnost napojení na stabilní přívod elektřiny zajímavá.
  • Praktické vybavení: majitelé tiny housů ocení, i když ne nutně vyžadují, také možnost vyprání, připojení k internetu přes WiFi, možnost využít sprchu apod.
  • Možnost zahradničení: není to pro každého, ale mnohé bude lákat i možnost si vypěstovat vlastní zeleninu nebo květiny. Pro hostitele to navíc nemusí být žádná velká zátěž. Stačí určit místo, kde záhonky mohou vzniknout. Ve smlouvě je také možné určit, v jakém stavu mají být po skončení nájemní smlouvy. Tedy třeba zcela zarovnané se zasetou trávou.
  • Ohniště, gril, posezení apod.: většina majitelů chat a chalup ráda tráví čas venku na čerstvém vzduchu. Jinak tomu není ani u lidí, kteří si pořídí tiny house jako alternativu k těmto objektům. Proto ocení venkovní posezení, ideálně s možností vytvoření stínu, venkovní ohniště, zahradní gril apod.

Cenu tvoří kombinace

Lidí je mnoho a každý má své priority a vkus. Někdo hledá skutečný odpočinek daleko od lidí a civilizace, v srdci přírody. Jiní lidé zase preferují společenský život, rádi poznají nové přátele i, zvou hostitele na večeře a navazují dlouhá přátelství. Pro další je důležitá blízkost hor, vody ke koupání nebo možnost jiných aktivit, jako je třeba zahradničení.

Pro každého je tedy atraktivní jiná nabídka a na základě toho je ochoten si připlatit za jiné věci.

Obecně se ale dá říci, že oblast a blízké okolí vytváří základ ceny, který hostitel ovlivnit nemůže. Díky vybavenosti pozemku ale má možnost jeho atraktivitu zvýšit a původní cenu i znásobit. Jeho příjem tak může narůst i díky zpoplatnění některých služeb.

Volbou vybavení také ovlivní, jací hosté budou chtít jeho nabídku využít. Lepší vybavení zvýší cenu a osloví lidi, kteří ji budou ochotni zaplatit.