Kuchyň je dnes již součástí našeho každodenního života, většinou bývalo zvykem jí vyčlenit samostatnou místnost. S tím se dnes již už moc často nesetkáme, ale naopak ji uvidíme ve spojení s jídelnou či obývacím pokojem. Na toto měl vliv nejen jiný životní styl, ale zároveň zmenšení plochy pro život v bytech a tiny housech. Jak se však zdá, tento styl života je dnes jakýmsi trendem a vlastně poukazuje na spoustu výhod s ním spojených. Prostor se tomuto stylu musel trochu přizpůsobit, a to stejné platí i pro kuchyně.

Dimenzování celé kuchyně

Kuchyňský nábytek se standardně skládá z horních a spodních skříněk a vysoké úložné skříně. Jeho rozmístění a velikost může být různé podle našich možností. Uspořádání může být jednořadé, dvouřadé, do tvaru písmene L, U nebo G či s ostrůvkem. Liší se i podle náročnosti kladené na prostor.

Standartními parametry u skříněk je hloubka zhruba 600 mm u spodních a 400 mm u horních, majitel se tak při práci neuhodí do hlavy. Vysoké úložné skříně mají hloubku stejnou jako spodní skříňky a jejich výška a šířka se může lišit.

Dvířka u všech skříněk je důležité dobře promyslet, aby se nám při otevírání nekryla a nestála jim při otevření v cestě žádná další překážka. Bohužel i s těmito případy je možné se dnes setkat a jedná se o zbytečnou nepříjemnost v našem životě. Mohou zároveň být klasické křídlové, vyklápěcí nahoru, nebo dokonce jako rolety. Úchytky si je také možné vybrat dle vlastního vkusu, jelikož je již k dispozici velké množství provedení a materiálů.

Prostor v kuchyni zároveň můžeme opticky zvětšit výběrem vhodného povrchu a barevnosti. Bílá a světlé barevné odstíny budou prostor zvětšovat, tmavé odstíny jej zase opticky zmenší. Lesklý povrch zároveň odráží světlo, a bude tak mít stejný efekt jako světlé odstíny.

Pracovní plocha

Výška pracovní plochy bývá okolo 82 cm, je však možné ji částečně dimenzovat úměrně k naší osobní výšce tak, aby pro nás práce byla pohodlná. Nastavit se dá pomocí spodního soklu.

Dnes je na trhu již široký sortiment a výběr z různých materiálů, takže si každý určitě najde to, co mu bude vyhovovat. Každý z nich má vždy své vlastní výhody i nevýhody. Spárovky, masiv a dýhový povrch jsou sice příjemné na dotek, ale citlivé na poškození, kovové povrchy se zase často využívají v profesionálních kuchyních kvůli snadné údržbě, doma však budou vypadat nevzhledně, dřevovláknitá deska s povrchem ve fólii zase poskytuje nespočet možných provedení.

Umístěn na ní bývá dřez a varná deska. I zde máme na výběr různá provedení. U dřezů jsou to například samostatné jednodřezy, rohové dřezy nebo dvojdřezy s odkládací plochou či bez ní. Varné desky jsou zase plynové, které nebízejí okamžitý výkon a zkrácení varného času, nebo elektrické, které mohou být sklokeramické či indukční. Díky rovnému povrchu zaručují snadné čištění a mnoho dalších výhod.

U dimenzování pracovní plochy je vždy důležité mít na paměti, že varná deska a dřez by nikdy neměly být umístěny vedle sebe. Standardně by mezi nimi měl být prostor ideálně o délce 1200mm. Ne vždy se nám však podaří toto zajistit, je tedy důležité je alespoň neumisťovat vedle sebe a zachovat si prostor pro práci na pracovní desce. Tento prostor by však zároveň neměl být příliš velký a vše by z něj mělo být snadno dostupné. Často se toto pásmo snadného dosahu zjistí kroužením napjatých rukou ve stoje.

Ani osvětlení pracovní plochy by nemělo být opomenuto a mělo by být kvalitní a pokrýt co největší část.

Chytré systémy a stojany

Vnitřní vybavení úložných prostor v kuchyni lze vylepšit různými chytrými vychytávkami. Díky pojezdům můžeme mít uvnitř různé výsuvné košíky, které nám usnadní dosah na věci umístěné v zadní části. Takové snadno najdeme například v obchodní síti IKEA na následujícím odkazU: https://www.ikea.com/cz/cs/p/utrusta-drateny-kos-80204673/. IKEA zároveň nabízí i výsuvné a otočné systémy do rohových skříněk, které mnohdy představují složitěji řešitelný úložný prostor, odkazy následují zde: https://www.ikea.com/cz/cs/p/utrusta-otocna-police-do-roh-skrinky-60215291/ a https://www.ikea.com/cz/cs/p/utrusta-vysuvny-dil-do-roh-skrinky-40215292/. Tato řešení však nejsou jediná a v nabídce jich najdete mnohem víc.

Stěny za pracovní plochou lze také jednoduše využít jako úložný prostor v podobě závěsných systémů. Většinou je využíván pro zavěšení pomocných nástrojů, jako je naběračka, vařečky či obracečky. Existuje však i magnetická lišta, kterou lze připevnit na stěnu a využít ji pro uskladnění nožů. Dnešní sortiment zároveň nabízí i nástěnné mřížky, na které je možné zavěsit různé závěsy ať už na pomůcky či kořenky nebo bylinky. Pod následujícím odkazem je možné najít různá řešení: https://www.ikea.com/cz/cs/cat/nastenne-organizery-20677/?page=3.

 

Díky možnostem dnešního trhu již existuje veliké množství řešení, takže si zajisté každý najde sobě vyhovující vybavení v příslušném stylu, který se mu bude líbit, a zpříjemní mu tak čas strávený při přípravě pokrmů.