Jako umělecký směr, který se začal vyvíjet zhruba v druhé polovině 20. století, se minimalismus dostal do různých kulturních oblastí. Mimo výtvarného umění, sochařství a architektury se již projevil třeba i v literatuře nebo hudbě. Z uměleckého konceptu se stala jakási životní filozofie. Není tedy divu, že je dnes tak populární i v zařizování našeho bydlení. Jednoduše chceme, aby to, co se snažíme vytvořit ve své mysli, nás zároveň i obklopovalo.
Koncept minimalismu a jeho práce s interiérem
Jak již samotné slovo minimalismus napovídá, jde v jeho konceptu o co možná nejmenší množství objektů kolem nás. Z téhle myšlenky se odvíjí vše ostatní. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč můžeme minimalismus nazvat jakýmsi synonymem pro tiny housy. V malém bydlení je místo jen pro nezbytné věci a minimum dekorací, jelikož by zároveň ubíraly i na prostorovém vnímání interiéru.
Minimalismus však nespočívá jen v omezení předmětů, kterými se obklopíme. Projevuje se v čemkoliv, co si jen můžeme vybavit, když se řekne interiér. Omezená barevnost na co nejjemnější tóny. Spíše menší rozmanitost materiálů, a ne moc přehnané kombinování.
Uplatňuje se i práce s liniemi, při čemž se držíme spíše rovných a pravidelných linií, namísto křivek a experimentování s oblouky. Prostor se nám tímto způsobem nijak nenaruší a bude vypadat vzdušný a precizně propracovaný. Jde tu především o do detailu promyšlený koncept.
Jemné ladění pastelových odstínů v interiéru doplněné o jeden pestřejší vzorovaný prvek. Jednoduše řešený nábytek bez výrazných dekorací, který zachovává jemné linie. Celý prostor působí vzdušně a jemně.
Minimalismus jako životní filozofie
V minimalismu se nejedná pouze o umění a pravidla. Je zároveň i životním stylem vycházejícím ze stejné myšlenky jako tiny house. Menší prostor a méně věcí. Limitování na pouze ty potřebné nám dá prostor pro sebe samotné. Bude pro nás jednodušší utřídit si své myšlenky a nestrávíme příliš mnoho času uklízením. Tímto způsobem si vlastně můžeme vytvořit jakousi vlastní oázu klidu. Jsme blíž přírodě, čím méně věcí máme kolem nás, tím méně nepořádku je v naší vlastní hlavě. Tak jak se minimalismus soustředí na to, co je opravdu důležité a nezbytné, měl by působit i na nás samotné.
Úklid
Menší prostor a málo věcí na poličkách má jednu důležitou výhodu. Již nebudeme muset trávit dlouhé hodiny vytíráním rozlehlých podlah a vysáváním koberců. Nebudeme se muset ani složitě věnovat přemisťování předmětů, abychom mohli setřít prach. Předměty tu zkrátka téměř nejsou. Ušetříme tak spoustu času pro sebe samotné. Čas je velice cenný a s přibývajícími roky nám může připadat, že plyne čím dál rychleji, proč bychom jej tedy měli neustále trávit náročným úklidem velkých prostor? Asi není ani nutné zmiňovat, že než se nám podaří vytřít obrovskou místnost, je velice pravděpodobné, že nám v ní někdo opět našlape a budeme moci začínat znovu.
Ekologie
Být vlastníkem minimalistického bydlení ve formě tiny housu má navíc ještě jednu důležitou výhodu. Je šetrnější k naší planetě a mnohem ekologičtější. Menší prostor bude mít menší spotřebu energií pro výtop v zimním období. Především ale vyprodukuje méně odpadu. Menší množství předmětů znamená, že jich méně skončí na skládce po vyprchání jejich životnosti. Dalším ovlivňujícím faktorem je i možnost pořízení sice často dražších, ale i kvalitnějších produktů. Při koupi menšího množství vybavení se můžeme více zaměřit na jeho kvalitu, a tudíž nám zároveň i déle vydrží.
Při tom všem jsme zároveň schopni více promyslet celý koncept. Spotřebujeme méně vody, vyprodukujeme méně odpadu a emisí. I když se to může zdát jako minimum, tak právě i minimum se vždycky počítá a měli bychom u něj začít.
Nadčasový směr
Výsadou minimalismu je také jeho nesmrtelnost. Je mezi námi již nějakou dobu a na své popularitě jenom roste. Lidé přišli na to, že nám může jakýmsi způsobem zjednodušit život. Zároveň je však velice vkusný a objevuje se ve všech možných stylech interiéru. Nejčastěji se nám asi vybaví v kombinaci se skandinávským stylem, který je v současnosti velice populární, a proto je i jednoduché sehnat žádoucí vybavení.
Jak s minimalismem začít
Nikdy není pozdě na to, abychom změnili svou životní filozofii. Minimalismus má v tomto směru navíc jednu velikou výhodu, budeme se totiž věcí spíše zbavovat a nakupovat jen naprosté minimum. Důležité je si vytřídit myšlenky, sednout si k prázdnému papíru a sepsat co je pro nás podstatné a nezbytné a bez čeho se naopak obejdeme. Pomoc nám nabídne i literatura. Můžeme začít například u knihy Minimalismus do kapsy: Zbavte život zbytečností od Astona Sandersona, nebo Sbohem věci: Nový japonský minimalismus od Fumia Sasakiho.
Pokud již máme pořádek v hlavě, je na čase jej zavést i do našeho bydlení. I když se minimalismus jako umělecký směr vyhrazuje určitým stylem, neznamená to hned, že musíme vše dát pryč a nakoupit nové vybavení. Je možné jej postupně do našeho interiéru začlenit, když zrovna nemáme možnost naráz zrekonstruovat celé naše dosavadní bydlení.
Soustředit bychom se měli na jemné, nejlépe pastelové odstíny barev. Šetřit bychom měli na množství dekorací a vzorů. V jednoduchosti je síla, je tedy lepší vybrat jeden dominatní zajímavý prvek či vzor a zbytek udržet v méně odvážné verzi.
Minimalismus a tiny housy
Minimalismus je, jak se zdá, mnohem větší a hlubší koncept, než jak to na první pohled vypadá. Je vlastně jedním z důvodů, proč je trend tiny housů na vzestupu. Splňují totiž všechny výše zmíněné body. Jsou malé, ekologičtější, vhodné pro méně věcí a paradoxně nám dávají více prostoru pro náš osobní růst.