Když se řekne mobilní tiny house, většinou si představíme maringotku nebo dům na podvozku s koly uprostřed. V mnoha případech jsou ale dobře navržené tiny housy bez kol mobilnější. Ano, nedají se připojit za osobní ani nákladní auto. Dají se ale snadno naložit a převážet jako náklad. Stejně se ale převáží i mnoho tiny housů na kolech, protože nemají SPZ.

Výhody tiny housů bez kol

Důvodů, proč si koupit tiny house bez kol je mnoho. Ty níže uvedené se vždy vztahují na konkrétní typ tiny housu na kolech. Není tedy možné je brát paušálně.

Je často mobilnější

K mobilitě domu kola patří. To nám alespoň říká intuice. Paradoxně ale mohou být tiny housy bez kol mnohem mobilnější, než jsou mnohé maringotky a tiny housy na podvozcích. Ty často nemají SPZ, takže je nutné převoz zajišťovat na podvalnících.

Tiny house bez kol bývají od počátku navrhovány tak, aby je bylo možné snadno naložit na nákladní vozy s hydraulickou rukou, které jsou standardizované pro celou Evropu. Hledání přepravce tak není složité. Díky kombinaci nákladního vozu a hydraulické ruky také není nutné řešit samotný podvalník a k němu jeřáb. Převoz je tedy za rozumné peníze.

Možnost vyšší stavby

Aby převoz neprobíhal jako nadměrný náklad, může mít maximální výšku 4 metry. Od ní je nutné odečíst výšku podvalníku, pak výšku podvozku samotného tiny housu, a teprve to, co zbyde, je maximální výška „stavby“.

Vyšší povolená hmotnost

Pokud majitel tiny house tahá za osobním autem, může mít maximální hmotnost 3,5 tuny. To zahrnuje podvozek, stavbu i vybavení. Tiny house bez kol, který bude převážen na nákladním voze s hydraulickou rukou může vážit až 5 tun.

Pohodlnější užívání

Každý tiny house na kolech má schůdky. Po nich je nutné vycházet a scházet. Pro mladé to v létě není problém. Pro starší lidi to ale nemusí být pohodlné. To dvojnásob platí v zimě. Tiny house bz kol ale může ležet v podstatě na zemi. Při příchodu tak stačí překonat jeden schod. I ten je ale možné vhodnou terénní úpravou eliminovat.

Lepší izolace

U tiny housů na podvozku je mezi podlahou a zemí prostor. Je tedy nutné dbát více na izolaci podlah. V létě mají tendenci tiny house ohřívat, v zimě zase ochlazovat u nohou.

U tiny housu bez kol je mezi podlahou a zemí také prostor. Není ale tak velký. Poskytuje tak o něco vyšší tepelný komfort při stejném technickém řešení izolací.

Není nutné mít velké auto

Pokud si majitel chce tiny house převážet sám, je nutné mít dostatečně velké auto, a to často pro převoz ani ne 2x do roka. Pokud také auto nemá dotyčný i k jiným účelům, nedává smysl si ho pořizovat jen pro převoz tiny housu.

Není třeba STK

STK je u tiny housů velké téma a je možné ho řešit různými způsoby podle způsobu, kterým je tiny house k podvozku připevněn. Zejména při pobytu v zahraničí je to ale velký problém. Jednou za čas je nutné absolvovat cestu do ČR, a to často i s celým tiny housem.

Nevýhody tiny housů bez kol

Tiny housy bez kol mají i své nevýhody, se kterými by měl majitel počítat.

Nedají se přetahovat za vlastním autem

Pokud vlastníte dostatečně dimenzované auto a správný řidičský průkaz, případně znáte někoho, kdo je vlastní, a chcete místo pobytu měnit častěji, nabízí tiny house na kolech s SPZ značnou míru svobody.

Není tak definitivní

Pokud je tiny house na kolech, vzbuzuje to pocit dočasnosti a možnosti ho kdykoliv přemístit. Když ale stavba leží na zemi, více to evokuje ukotvení k danému místu.

Složitější hledání pozemku k umístění

Pokud chcete tiny house umístit na pronajatý pozemek, je nutné to domluvit s majitelem. Ne všichni budou nakloněni tomu, aby na pozemku měli něco, co vypadá jako trvalá stavba.

Standardizované rozměry

Nákladní vozy s hydraulickou rukou jsou standardizovaná pro celou Evropu. Standardům tedy podléhá i to, co mají převážet. Maximální délka je tak o něco kratší, než jaká je například u maringotky.

Komu se tedy tiny house bz kol vyplatí?

1.       Lidem, kteří chtějí mít přemisťování tiny housu jednoduché.

2.       Lidem, kteří nemají využití pro velké auto.

3.       Lidem, kteří chtějí žít i v zahraničí.

4.       Lidem, kterým se nechce do schodů.