Získávat vlastní elektřinu není složité ani finančně příliš náročné. Mnohem horší je to s napojením na zdroj vody a odvod odpadů. Jak tedy vyřešit WC? Historií osvědčené suché toalety neboli kadibudky jsou efektivním a historií osvědčeným řešením. Problémem je ale nepříjemný zápach a nutnost chodit ven. Dá se to vydržet i v -10 °C, ale pohodlné to rozhodně není.
Existuje ale řešení, které nabízí moderní komfort. Toaleta je umístěna v tiny housu stejně, jako by bylo splachovací WC. I když je to k nevíře, nemusí se splachovat. Nepotřebuje tak přívod vody. Pro majitele tiny housů je pak dobré, že nepotřebuje ani odvod odpadu.
Jedná se o separační toalety, které se někdy nazývají také jako kompostovací.
Separett Villa 9000
V zahraničí běžné, v ČR spíše výjimkou
Se separačními toaletami se můžeme běžně potkat v Dánsku, Norsku, Švédsku nebo Finsku. Tam je již 20 let využívají v domácnostech i ve firmách. Důvodem je ekologičnost. Běžné domácnosti umí ušetřit až třetinu spotřeby vody. Ve firmách to pak může být ještě větší podíl. Důvody jsou také ekonomické. Ušetřené vodné a stočné náklady na separační WC rychle zaplatí.
V České republice jsou tato zařízení využívána hlavně průkopníky jako součást ekologického životního stylu. Druhou velkou skupinou jsou majitelé tiny housů, kteří nemají snadný přístup k vodě ani možnost snadného odvodu odpadů. Obě skupiny se pak prolínají v ekologicky smýšlejících majitelích tiny housů.
Separett Privy 500
Jak separační WC funguje?
Separační toaleta odděluje tuhou a tekutou složku.
Výkaly jdou do vnitřní nádrže, kde jsou u kvalitních toalet dehydrovány pomocí tichého ventilátoru. Ten je vyveden ven z tiny housu a zajišťuje i odvětrávání. U těchto toalet je nutné mít k dispozici elektřinu s 230 V.
Moč je odváděna pomocí hadice do speciální nádržky. Někteří majitelé ji mají ve stejné místnosti jako WC, jiní ji pomocí hadice, která bývá součástí balení, vyvádějí také ven.
Díky oddělení tuhé a tekuté složky nevzniká zápach typický pro latríny.
Jak dlouho vydrží?
Hodně záleží na typu separační toalety. Například u modelu Separett Villa 9000 stačí nádržku na tuhou složku vyprazdňovat jen jednou za měsíc. Moč se řídí velikosti nádrže, která ale nebývá součástí balení. Jiné modely mohou být určené jen k občasnému využívání např. v objektech pro víkendový pobyt.
Co s odpadem?
Tuhou složku je možné kompostovat. Některé separační toalety ji kompostují přímo v nádrži. Tu je však vždy po výměně ponechat nějakou dobu pracovat. Za tímto účelem bývají dodávány minimálně 2 nádrže, aby je bylo možné měnit.
Moč je možné po zředění použít jako hnojivo bohaté na dusík, fosfor, draslík a další látky. Je také možné ji použít na prolévání kompostu.
DŮLEŽITÉ! Takto vzniklý kompost a hnojivo je nevhodné pro hnojení plodin, které slouží k jídlu z důvodu možné přítomnosti nežádoucích látek, případně parazitů. Používá se výhradně na trávníky, květiny a další okrasné plodiny.
Specifika používání
Při močení si sedají i muži. Díky tomu jde moč přímo do nálevky a správnému oddělování tuhé a tekuté části. Zejména pro návštěvy je to nezvyk a částečně i atrakce.
Kolik separační toaleta stojí?
Pořizovací náklady sami o sobě nejsou nízké. Ceny separačních WC se pohybují v rozmezí 17 000 až 24 000 Kč. Ty nejlevnější jsou však určené spíše na víkendové objekty.
To se může zdát jako velká investice oproti běžnému splachovacímu WC. Není ale nutné investovat do přívodu vody a odvodu odpadů jako u splachovacích toalet.
Finanční úspora za vodu také není malá. Při 12 spláchnutích denně, což je pro dvoučlennou domácnost spíše malé číslo, a spotřebě 35 litrů na spláchnutí je úspora 22 m3. Při průměrné ceně vodného a stočného v roce 2021, která je dohromady 93 Kč za m3 to dělá 2 046 Kč ročně. V horizontu 5 let je to více než 10 000 Kč, za 10 let je to více než 20 000 Kč.
Nutné je však připočítat náklady na elektřinu pro ventilátor, které činí 100 – 150 kWh ročně. Při průměrné ceně 6 Kč za kWh to dělá 600 až 900 Kč ročně.
Jde to i levněji?
Ano. Existují levnější řešení, která je možné využít i bez přívodu elektřiny. Stačí použít separační prkénko. Ta se dají pořídit do 4 000 Kč. Vyžadují ale trochu více šikovnosti při instalaci a tuhou část odpadu je nutné zasypávat vhodným materiálem pro zabránění vzniku zápachu. Vhodné jsou například piliny.