Většina z nás už na pojem „tiny house“ asi narazila. Možnost mít v překladu doslova malý domek, či dokonce malé bydlení na kolech. Na první pohled se může zdát, že tento styl malého bydlení nemusí pro nás být vždy to, co hledáme. I přesto tento trend roste na popularitě a stává se z něj jakýsi fenomén moderní doby. Může být tedy malý prostor útulný a dopomoct nám k pocitu štěstí, nebo jak by Dánové řekli „hygge“? Na to se teď zkusíme podívat podrobněji.

Co to vlastně „hygge“ je?

Definice tohoto slova může být někdy složitá. Nakonec však každý z nás zjistí, že možná tohle je ten pocit, kterého chce v životě dosáhnout. Hygge můžeme popsat více způsoby, vždy se však jedná o jakýsi pocit štěstí. Představte si, že jste ve stylově zařízené místnosti, za příjemného hřejivého světla si právě vychutnáváte dobré jídlo a kolem vás sedí vaši nejbližší přátelé. Venku je mrazivo, sněží a vy si po jídle dáte horký nápoj, zachumláte se do svého oblíbeného svetru a usadíte se mezi polštáře na své místo na sedačce. Ten pocit, co právě cítíte, to je hygge. Štěstí vyplývající z dobré společnosti, pozitivních emocí a zároveň z příjemného prostředí kolem nás.

Co vám pomůže k dosažení „hygge“ ve vašem bydlení?

V hygge nejde až tak moc o velikost prostoru, jako spíše o jeho atmosféru. Citlivě zvolené designové prvky v malém prostoru mohou působit velice útulně, a přispět tak k našemu pocitu štěstí, přesně to vlastně hygge chce. Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani a autor knížky Hygge: prostě šťastný způsob života, ve svém díle vyjmenovává několik aspektů, které nám mohou pomoct dosáhnout tohoto pocitu. Některé z nich jsou spojené právě s naším bydlením. Podle této knihy můžeme hygge atmosféru navodit použitím určitých dekorací a materiálů, které k němu neodmyslitelně patří. Spoustu využití najdeme pro textilní dekorace počínaje dekami, polštáři, ale i chundelatými umělými kožešinami či pleteninami. Hygge má totiž jako dánský fenomén velice blízko ke skandinávskému stylu, který nám tohle všechno nabízí. Oblíbeným materiálem, který k takové atmosféře dopomůže, je určitě dřevo, nabízí širokou paletu odstínů a různé využití závisející na jeho druhu. Díky dřevu jsme vždycky o krok blíže k přírodě, a tudíž i ke klidnější hygge atmosféře. Tu vždycky podpoříme správným osvětlením a na to je v hygge kladen silný důraz, svíčky jsou takřka jejím synonymem, ale bohužel již neslouží jako hlavní zdroj světla. Příjemnou atmosféru námvždy navodí svítidlo se zajímavým designem, kterého se určitě nemusíme bát, naopak ho můžeme pojmout jako zajímavý designový prvek v každém interiéru.

Hygge & tiny houses

Tiny houses nás určitě neobírají o možnost navození hygge atmosféry, možná jsou pro ni vlastně ideální. Právě minimalistický styl života jde ruku v ruce s tímto fenoménem. Kvůli omezenému prostoru můžeme mít pocit, že jsme nuceni se některých věcí vzdát, zkrátka pro ně není dost místa v našem tiny housu. Pomocí hygge jsme schopni si tyto věci vynahradit pocity a zjistit, že můžeme být šťastní i bez nich. K hygge neodmyslitelně patří dekorace ve formě huňatých polštářů nebo dek, které nás schovají před zimou, no a pro ty je zkrátka místo vždy. Vyvýšené místo ke spaní, které často vídáme v tiny housech, si o ně doslova říká. Dobře řešené musí být i světlo, v některých částech oceníme osvětlení spíše příjemné a hřejivé, kterého dosáhneme pomocí stínítek, to především v částech určených pro odpočinek. Například k přípravě dobrého jídla ale potřebujeme dostatek světla u pracovní linky, hlavně proto, abychom na práci dobře viděli a jídlo bylo tudíž dostatečně chutné a samozřejmě hygge. Co se materiálů týče, sázkou na jistotu je určitě dřevo, přiblíží nás k přírodě, dodává hřejivý pocit a celkově se ideálně doplňuje s konceptem hygge.

Jak se tedy zdá, tiny houses jsou vlastně ideálním prostředkem pro tento způsob života. Je minimalistický a útulný. Odpověď na mou původní otázku by tedy zněla takto: Ano, tiny house určitě může být hygge. Nemusí působit stísněně a chladně, když se necháme inspirovat vlastními potřebami. Při možnosti tvoření vlastního tiny housu se fantazii meze nekladou a je vždy možné jej řešit ergonomicky, dle našeho vkusu a samozřejmě, aby byl hygge. Zkrátka, aby nás dělal šťastnými.

Koncept inspirován knihou: WIKING, Meik. Hygge: prostě šťastný způsob života. Brno: Jota, 2017. ISBN 978-80-7565-111-2.