Výdrž baterie je problém, kterému se v poslední době věnuje čím dál tím větší pozornost. Americký startup NDB jde však dále než všichni ostatní. Tvrdí, že jsou schopni vytvořit samonabíjecí nanodiamantovou baterii, která má vydržet desítky tisíc let.

Patentovaná samonabíjecí baterie je určena k nabíjení po celou dobu životnosti přístroje, který bude napájet. Předpokládaná životnost baterie je 28 000 let a bude schopna napájet všechny zařízení od senzoru až po letadla. Samotná baterie se nazývá Diamond Nuclear a je složena z polovodičových keramických a kovových prvků vybavených dvěma kontaktními plochami díky kterým je usnadněný sběr náboje. Jednotlivé jednoty jsou spojeny do jednoho stohu, který je vyroben tak, aby vytvořil kladnou a zápornou kontaktní plochu podobně jak u běžných baterií.

Při posledním ověřování konceptu se společnost NDB pochlubila nabitím na 40%. Je to obrovské zlepšení oproti ostatním řešením založeným na bázi diamantu jak tvrdí vývojáři. Toto zlepšení je způsobeno patentovou povrchovou úpravou nanodiamantu.

Zdroj: https://www.popularmechanics.com