Při zařizování interiéru je potřeba myslet i na určité technické parametry. Obzvláště důležité je pak jejich dodržování při řešení nábytku. Nechceme si přece pořídit skříň naslepo, abychom pak zjistili, že se nám do ní vlastně nevejde náš oblíbený kabát. Pokud si zároveň chceme pořídit náš vysněný tiny house, budeme mít tendence šetřit s prostorem, který je už tak malý. Zde bychom však mohli narazit. Můžeme sice mít úložný prostor, ale vlastně se nám do něj nemusí vejít věc, pro kterou byl určený. Zamyšlení se nad normami a určitými rozměry v interiéru při zařizování nám tedy jistě nakonec ušetří nervy.
Ergonomie
V interiéru je naším hlavním měřítkem člověk. Bylo tomu tak již od pradávna, kdy se převážně měřilo na míry jako lokty, stopy či palce. Interiér zařizujeme pro sebe, a kdo jiný by tedy měl být naším osobním meřítkem, než my? Každý z nás je unikát a měli bychom se proto soustředit na zajištění našeho vlastního pohodlí.
Rozměry lze v některých případech přizpůsobovat našim vlastním potřebám, a je tedy dobré si vše důkladně změřit. Budeme tak schopní vybrat si správný rozměr nábytku nebo si ho nechat vyrobit na míru. Tiny house a jeho malý prostor nás k tomu svým způsobem vyzývá. Potřebujeme zajistit funkčnost nábytku, ale zároveň se snažíme šetřit s prostorem.
Z tohoto principu tedy ergonomie vychází. Zkoumá vztah člověka, práce, kterou provádí a nástroje, který k tomu používá. Důraz je tedy kladen na zajištění pohodlí, co možná nejmenší zátěže na naše zdraví a zároveň co největší produktivnost a efektivitu výkonu.
Z čeho vlastně normy vycházejí?
Normy musí splňovat celou řadu požadavků. Nejde u nich jen o dodržování určitých rozměrů, ale také o zachování dalších kvalit. Zajišťují určitou kvalitu materiálů, tak aby byly použitelné a zároveň nezávadné pro naše zdraví.
Měřítkem pro nábytek už nejsme jen my samotní, ale také jeho účel. Je potřeba, aby se nám do kuchyňských skříněk vešly talíře a do botníku zase obuv, zároveň ale potřebujeme být schopní na ně dosáhnout. Na tyhle aspekty by měl být obzvlášť kladen důraz v menších prostorech. Může zde jednoduše nastat situace, kdy se nám požadovaný předmět do skříně vlastně nevejde, jelikož jsme při zařizování mysleli na šetření už tak malého prostoru a ne na velikost předmětu samotného.
Předcházejme zbytečným problémům
U většiny typizovaného nábytku se vychází z průměrných rozměrů věcí, pro jejichž uskladnění jsou určené. Jak již ale bylo zmíněno, každý jsme unikátní a někdy zkrátka tento prostor potřebujeme větší. Zde tedy zajisté platí pravidlo: důvěřuj, ale prověřuj. Nikdo nás k jeho koupi nenutí a zodpovědnost je tedy hlavně na nás samotných. Zároveň si tak ušetříme starosti s následným vracením zboží a dalším hledáním.
Nábytek a jeho rozměry
U nábytku jsou vždy udávány nejméně tyto tři rozměry: šířka, výška a hloubka. Pro šířku máme často základní šířkový modul 800 mm. Faktorem, který ji ovlivňuje, je šířka police, která musí mít zároveň dostačující nosnost. U výšky můžeme být více flexibilní. Vychází z určitých předmětů, ale police jsou často variabilní a lze je přestavit. Výšku tedy snadněji nastavíme podle potřeby.
U hloubky je určující charakteristika předmětu, který budeme do této police ukládat. Pro talíře bude určující hloubka 300 mm, hrnec má zase nejčastější potřebný rozměr 500–550mm.
Budeme-li se držet standardních rozměrů pro určitý typ nábytku, u šatních skříní bude výška cca 240 cm, šířka 50–100 cm a hloubka 65–70 cm. Vrchní kuchyňské skříňky se standardně objevují v rozměrech 58x60x30 cm v případě větší skříňky, menší jednodveřové budou mít tedy šířku 30 cm. Spodní kuchyňské skříňky mohou mít větší hloubku, jejich rozměry tedy budou 85x60x60 cm.
Důležitá je však i hmotnost určitých předmětů. Nosnost materiálů není neomezená a většinou mají i určitou vůli. Je tedy nutné s tímto faktorem počítat a promyslet rovnoměrné uspořádání předmětů.
Kde se dají normy dohledat?
Pokud si nebudeme vědět rady s uzpůsobením velikosti a materiálu. Není nutné hned propadat panice. Dnes je velice jednoduché si takové informace takzvaně „vygooglit“. Veškeré normy a nákresy jsou jednoduše dohledatelné na internetu či v knihách. U typizovaného nábytku máme rozměry k dispozici. Pokud však řešíme nábytek na míru, stačí pár kliknutí a ihned nalezneme potřebné informace pro jeho správné řešení.
Zde je i pár užitečných linků pro nalezení informací k ergonomii a přesnějším normám pro nábytek: