V zimních měsících mohou solární zisky výrazně snížit spotřebu paliva. Šetří tak životní prostředí i peněženku.

Sluneční paprsky prochází oknem do místnosti a předávají svou energii materiálům, na které dopadají. Ty se tak ohřívají a samy vyzařují teplo do interiéru. Využitelnost tohoto efektu je daná jednak vlastnostmi oken, jednak schopností stavby získanou energii udržet uvnitř.

Vliv konstrukce tiny housu

Solární zisky samozřejmě ovlivňuje zejména velikost prosklené plochy. Vliv má také propustnost okna pro sluneční záření daná použitým sklem a jeho tloušťkou. A nezapomeňme na zaclonění či znečištění oken.

Na udržení tepla se kromě tloušťky a druhu izolace podílí izolační vlastnosti dalších prvků (oken a dveří, jejich napojení do izolace, prodyšnost obálky stavby, řešení dalších stavebních otvorů – komín, přívod vody a elektřiny).

Konstrukční řešení tiny housu má vliv nejen na tepelnou pohodu uvnitř domu, ale i na jeho životnost. Jak ale může solární zisky ovlivnit uživatel?

Poloha domu na pozemku

Rostou poblíž stromy? Stojí v okolí jiné stavby, které by mohly stínit? Na jakou stranu je orientovaný pozemek? Pro maximální využití solárních zisků je třeba najít takové místo, kam svítí slunce největší část dne. Je třeba pamatovat na to, že teplo ze slunce chceme využívat hlavně během zimních měsíců, kdy je slunce nízko nad obzorem a i jeho dráha po obloze je jiná než v létě.

Orientace stavby

Nejvíce prosklená část domu směřuje na jih. Během zimních měsíců tak svítí slunce do oken prakticky po celý den. Naopak v létě je pak snazší takto orientovaný dům odclonit a tím bránit přehřívání interiéru.

Udržení tepla v domě

Nevýhodou dřevostaveb je malá schopnost akumulovat teplo. Po vymizení tepelného zdroje dům rychle vychladne. Chceme-li prodloužit dobu chladnutí, je možné při stavbě využít i materiály s vyšší tepelnou kapacitou. Ty během přísunu energie teplo pohlcují a následně ho vyzařují zpět do prostoru.

Mezi tyto materiály patří cihly, beton, kámen, částečně i masivní dřevo. V praxi to znamená třeba obložení kamen šamotovými cihlami, položení dlažby, silnější omítky na stěnách nebo přiznání dřevěné konstrukce (pohledové trámy v interiéru). Tato opatření pomáhají k udržení stálé teploty ve vnitřních prostorách i bez nutnosti neustálého přitápění.