Existuje několik způsobů, jak vyřešit prostor na spaní v tiny housu. Patří mezi ně klasická postel, rozkládací pohovka nebo třeba postel sklápěcí. Zejména u vyšších tiny housů je ale velmi oblíbené zvýšené patro na spaní.
Přínosy patra na spaní v tiny housu
Jednoznačným přínosem je prostor pod spacím prostorem, který je možné využít k jiným účelům.
U tiny housů, které jsou takto navržené již od začátku, je jedna část střechy vyvýšená a v mírnějším sklonu. To nabízí více prostoru na spaní i pod ním. Není sice možné počítat s tím, že se v prostoru na spaní vzpřímeně projdete, pokud jste alespoň průměrně vysocí, ale to účelu nijak nevadí. Ve stoje moc lidí nespí. Pod spacím prostorem ale bývá místa dostatek i pro průměrně vysokého člověka.
Do takového prostoru je možné umístit běžně obytnou část, pracovní část, koupelnu nebo skříně. Nejlepší je ale využití místa kombinovat, protože se může jedna i o více než 4 m2.
U menších tiny housů je nutné počítat s tím, že prostor na spaní bude nižší stejně, jako prostor pod ním. Neznamená to však, že by byl nepoužitelný. Je n se spíše, než na koupelnu hodí jako kombinace úložného prostoru, sedací části, případně pracovní části s psacím stolem. Zkrátka pro využití, kde člověk nepotřebuje stát vzpřímeně.
Teplejší prostor
Fyzikální zákony mluví jasně. Teplý vzduch jde nahoru. To je skvělé v zimně, kdy stačí tiny house vytápět na nižší teplotu. Psali jme o tom i v článku Vytápění tiny housu 3. část – Pasivní vytápění. Je tak možné ušetřit nemalé částky za vytápění.
Stejné zákony ale platí i v létě. Část na spaní je v horkých dnech nejvyhřátější. To se dá řešit. Pokud to ale majitel tiny housu podcení, může to způsobovat velké problémy se spánkem, protože lidské tělo preferuje v noci teploty spíše nižší.
Odvětrávání je zásadní
Lidské tělo má přibližně 36.5 °C. Vydechovaný vzduch má teplotu podobnou. Podle výše zmíněných fyzikálních zákonů tak vydýchaný vzduch stoupá vzhůru, právě do prostoru na spaní. Ani to neprospívá kvalitnímu spánku.
Existují tiny housy, které sami „dýchají“. Skrz stěny dokáží zajistit dostatečnou výměnu vzduchu. I takové by ale měli mít v prostoru na spaní okna, kterými je možné dostatečně větrat.
Dvojnásobně to platí u tiny housů, které takovou vlastnost nemají a vzduch se v nich musí měnit častým větráním nebo nějakým elektrickým zařízením.
U oken v prostoru na spaní je nutné myslet na to, že budou nejčastěji otevřená v létě tzv „na větračku“ přes noc. Je tedy vhodné je vybavit kvalitní sítí proti hmyzu. Ta sice do určité míry zpomalí proudění vzduchu, zabrání ale nezvaným návštěvníkům vás obtěžovat.
Přístup do patra na spaní
Přístup k spacímu prostoru se dá řešit žebříkem nebo schody. Ty navíc mohou mít i další užitečné funkce.
Ačkoliv se nám to může zdát samozřejmé, občas na to někdo zapomene. Přístup do prostoru na spaní je nutné řešit již v době, kdy tento prostor vzniká, resp. je navrhován. Občas se můžeme sekat s řešeními, které umožní do prostoru na spaní proniknout pouze dětem s akrobatickými dovednostmi.
Pokud není možné přístup do prostoru na spaní zajistit rozumně, je lepší zvolit jiný způsob řešení spacího prostoru a volné místo využít například k ukládání sezónních věcí.