Pokud sníte o menším, mobilním bydlení – tiny housu, zřejmě uvažujete o tom, kde by mohl „zakotvit“. Můžete být ale i v opačné situaci a být vlastníky pozemku, na kterém zatím ale nechcete stavět. Třeba také uvažujete, že jej ponecháte do budoucna pro děti či vnuky, nebo čekáte na lepší cenu, kterou za něj zřejmě získáte v budoucnu. Můžete jej tedy majiteli mobilního bydlení pronajmout. V obou případech tedy potřebujete informace o tom, jaký pozemek je pro tiny house ideální.
Hezká a klidná lokalita
Příjemná lokalita je pro vyznavače životního stylu, spjatého s tiny housy, častou podmínkou, aby si pozemek pronajali. Vzhledem k tomu, že majitelé tiny housu v teplých měsících roku někdy doslova žijí venku a zde se odehrávají i jejich setkání s přáteli a rodinou, neboť směstnat více lidí dovnitř může být obtížné, je jasné, že budou preferovat lokalitu s dostatkem zeleně v zajímavé krajině, do které je ideálně z pozemku dobrý výhled, případně sám pozemek je dostatečně ozeleněný. Malý městský pozemek obehnaný zdmi asi nebude pro tiny house to pravé stanoviště.
Vyřešené přípojky
Důležitým aspektem pořízení malého mobilního bydlení bývá ekonomická stránka věci – takové bydlení lze pořídit levněji než klasické. Většina zájemců o umístění tiny housu bude tedy hledat pozemek takzvaně zasíťovaný – s již vyřešenými přípojkami vyvedenými přímo na pozemku, nebo alespoň přípojkami, dovedenými ke kraji pozemku. Pouhé jejich vedení v ulici už vyhovující být nemusí, protože zřizování vlastních přípojek pozemku je, jak známo, nejen finančně, ale i administrativně značně náročné.
Rovinatý
Zatímco na kompletně svažitém pozemku může stát klasický dům, který dokonce svažitost využije jako určitou výhodu či zajímavost, což typicky vídáme v horských střediscích, jak se dá se svažitostí pracovat, tiny house potřebuje na pozemku rovinatou plochu. Pokud je rovinatý celý, bude výrazně snazší i celé umístění domku.
Ani malý, ani velký
Výměrou, kterou zájemci o bydlení v tiny house poptávají, bude často určitý „zlatý střed“. Maličký pozemek budí dojem stísněnosti při pobytu na zahradě, který je v tomto životním stylu zásadní. Velký pozemek výše zmíněných kvalit by byl tak finančně náročný, že by anuloval ekonomické důvody, proč si majitelé tiny housy pořizují.
Volný příjezd je nutný
Zapomenout by se nemělo ani na situaci, že tiny house nebude přímo na pozemku budován, ale bude přivezen a usazen, a to často traktorem nebo nákladním vozidlem. Je proto nezbytně nutné, aby se na místo, kde má tiny house stát, dostala veškerá technika pohodlně. Neměl by překážet vrostlý strom, který nikdo nechce pokácet, lampa veřejného osvětlení a další.
S vyřešenými sousedy – život venku
Vhodné je, když na pozemek nesměřují žádná okna sousedů a přímo za plotem se nevyskytují jejich posezení, altánky, ohniště a grilovací místa. Je také vhodné si předem zjistit, zdali sousedi nedělají „potíže“. Ve velkém, klasickém domě se lze do značné míry sousedům „schovat“ tak, aby neměli celý váš život jako na dlani, s tiny house to může být o něco složitější.