Koupelna je v interiéru často jednou z těch nejmenších místností. I v běžném bytě je někdy problém do ní umístit vše, co bychom si v ní představovali mít. Je tedy vůbec možné ji ještě zmenšit? V tiny housu, který má již tak k dispozici méně prostoru, se budeme muset v celé řadě věcí uskromnit, a to stejné platí samozřejmě i pro koupelnu.

Umístění koupelny

Tiny house nám nedává moc možností rozdělit prostor na jednotlivé místnosti, spíše jen na jednotlivé zóny. Pro koupelnu s toaletou, by ale vždy měla být vyhrazená samostatná místnost.

Vytváří se zde vyšší vlhkost, a tudíž i vhodné prostředí pro tvorbu plísní a bakterií. I když je prostor pravidelně a důkladně uklízen a dezinfikován, jeho izolací si práci ulehčíme a zamezíme i šíření nepříjemných zápachů.

Najdou se ale i zajímavá řešení, kde koupelna přímo navazuje na obytný prostor a je pouze opticky oddělená jiným typem podlahy a obložením stěn. Pro někoho toto řešení může být zajímavé a tudíž lákavé. I zde však platí upozornění na tvořící se vlhkost a s ní spojené problémy. Když si zároveň budeme chtít občas vytvořit soukromí, bude to již trochu víc problematické.

Jaké části koupelny ponechat

V současnosti je pro koupelnu typické již velké množství vybavení. Kromě klasického umyvadla a sprchy či vany, si někteří lidé rádi postaví i například bidetovou soustavu, či do koupelny umisťuje pračku se sušičkou. V tiny housu bohužel pro toto všechno není místo, i u běžného vybavení se budeme možná muset ochudit o trochu komfortu, abychom nějaký prostor ušetřili. Je tedy důležité zde umístit jen to, co je pro koupelnu nezbytně nutné. Pokud je pro majitele tiny housu bidet a podobné vybavení důležité, samozřejmě může prostoru toalety ustoupit například obytná část. V takovém případě je ale nutné mít dopředu určené priority.

Řešení v karavanech

V karavanech jsou nejčastější dva druhy řešení tohoto prostoru. Jedním je spojení sprchového koutu, umyvadla a toalety do jedné malé místnůstky. Druhým potom oddělený sprchový kout umístěný naproti koutku s umyvadlem a toaletou. Ačkoliv sice určitě nemáme tolik místa, jako v běžných bytech, toto řešení je stále praktické a splní svůj účel.

Zároveň pokud máme karavan, nebo tiny house na kolech, je potřeba počítat s jednoduchým řešením odtoku odpadové vody a odpadové nádoby u toalety.

Sprchový kout či vana?

Řešení, které preferujeme, záleží jen na nás samotných. Jak sprchový kout, tak vana mají své vlastní výhody i nevýhody. V případě sprchového koutu už se nemusíme ani držet standartních rozměrů vaničky, stačí vytvořit odtok a mírný sklon pro odvedení vody po sprchování. Sprchový kout je zároveň praktičtější v pokročilém věku díky své přístupnosti. Vana nám zase poskytne o něco větší relaxaci, zabírá však více místa. Spotřeba vody při koupeli je také výrazně vyšší než u sprchování. Pro menší prostory a dlouhodobější využití je tedy určitě lepší volbou sprchový kout.

Tyto dvě varianty lze však i jednoduše spojit v jednu. Budeme tak tedy mít možnost volby mezi rychlou sprchou a relaxační koupelí. V tomto případě bude vana sloužit jako odtoková část sprchy místo sprchové vaničky. Pokud ji doplníme o skleněnou zástěnu, či klasický sprchový závěs, jednoduše se dá využít jako sprcha. Vstup do vany však bude stále komplikovanější než do samostatné sprchy.

Umyvadla a toalety

Dnešní trh nabízí velice široký sortiment a různá provedení. V nabídce je možnost výběru mezi tvary, rozměry i způsoby konstrukce jak u umyvadel, tak u toaletních mís. Je tedy důležité zvážit, jaký rozměr pro nás bude dostačující a zároveň nám umožní koupelnu dimenzovat prakticky a dle našich představ. Zároveň bychom ale měli u toalety myslet ergonomicky a vybrat si rozměr a tvar tak, aby vyhovoval nám samotným. Stejně tomu tak bude i u výběru umyvadla.

U toalety nám místo ušetří i vyvýšená nádržka, či vestavěná forma konstrukce. Mísa tak bude méně vyčnívat do prostoru, a tudíž ho bude víc. Uvolněné místo pak můžeme využít jiným způsobem a doplnit ji třeba o okolní police.

Při volbě zavěšeného umyvadla, se místo pod ním dá jednoduše využít jako úložný prostor. Stejně tak i zrcadlo a okolní prostor nad ním.

 

Na závěr malé shrnutí. Při výstavbě koupelny je důležité myslet na možnost odvětrávání, z důvodu tvoření již zmíněné vlhkosti. Z prostorových důvodů je vhodnější použití sprchového koutu. Pračku, případně sušičku, umístěte raději do obytné části tiny housu. Inspiraci hledejte v karavanech, které s malým místem umí pracovat velmi efektivně. Berte ale v úvahu i způsob využívání tiny housu. Jiné nároky budete mít u tiny housu na letní víkendy a jiné na trvalé bydlení.