Klasické a široce používané lithium-iontové baterie dlouhodobě řeší problémy s bezpečností zejména v ohledu vysoké hořlavosti. Je tedy nutné najít bezpečnější alternativy, které budou těmto bateriím konkurovat v ohledu životnosti, rychlosti nabíjení i kapacity.

Podle odborníků se jevila jako nejlepší možnost použití nehořlavých keramických materiálů známých jako pevné elektrolyty z kterých by se vyrobily bezpečnější plně polovodičové baterie. Problém nastal ve vývoji správného složení keramického materiálu, který by byl schopný poskytnout stejný výkon jako hořlavé lithium-iontové baterie.

Tým pod vedením Pieremanuela Canepa identifikoval nové složení pevného elektrolytu na bázi sodíkových iontů. Tým NUS vyvinul nové složení v pevné fázi, které využívá třídu pevných elektrolytu známých jako Natrium Super Ionic Conductors, které objevili před čtyřiceti lety kolegové Hong a Goodenough.

Kromě větší bezpečnosti baterie je také velkou výhodou cena sodíku, která je mnohem menší než cena lithia. Lithium je poměrně vzácným a drahým prvkem, který pochází především z Bolívie, Chile a Austrálie.

Díky metodě kterou odborníci použili mají možnost urychlit vývoj a optimalizaci nových pevných elektrolytů pro plně polovodičové baterie, které jsou důležité pro dosažení bezpečnějších baterií s vysokým výkonem.

Zdroje: https://techxplore.com, https://techsvet.cz, https://www.nus.edu.sg