Zaobírat se detaily pro výběr schodů do tiny housu může někomu připadat jako zbytečnost. V tiny housu je však právě důraz na každý detail důležitým faktorem, který později ovlivní, jak moc si budeme užívat náš čas strávený v pohodlí domova. Schody, které povedou k části určené ke spaní, tudíž také k jedné z těch nejpříjemnějších, by bezesporu neměly být opomíjeným detailem.

Schody nebo žebřík?

V malých obydlích, jako jsou například karavany, dost často uvidíme malý žebřík, který nám pomůže dostat se do vyvýšené spací zóny. V tomto případě je to asi nejjednodušší řešení, které šetří prostor. I v samotných tiny housech sáhne po tomto řešení mnoho lidí. Má to však i své nevýhody. Lézt po žebříku je zajisté méně pohodlné a určitě jsou situace, ve kterých mohou i schody být problém.

S přibývajícím věkem se toto řešení zároveň stává spíše překážkou než pomocníkem. Výhodou u žebříku je fakt, že se dá snadněji přemisťovat, což v případě schodů není možné. Pokud jej nepotřebujeme úplně odložit stranou, může být i zavěšený na posuvném systému a snadno tak měnit své umístění.

U schodů přijdeme o více místa, spotřebujeme více materiálu, ale dokážeme je zase využít jiným výhodným způsobem a jsou do budoucna určitě pohodlnějším i bezpečnějším řešením.

Běžné požadavky na schodiště

Dělení schodů může být různé. Podle účelu, kterému budou sloužit, by v běžném interiéru měly odpovídat určitým rozměrům a splňovat určité požadavky. U hlavního schodiště by byla například průchodná šířka minimálně 80 cm, avšak u pomocného schodiště nám běžně stačí šířka menší, okolo 75 cm. Schodiště může mít i různé tvary ramen. Typické je samozřejmě přímé schodiště, zakřivené, nebo určitě známe i točitý tvar.

V dnešní době je i velké množství konstrukčních řešení, kdy schody mohou být například zavěšené, či třeba vetknuté ve stěně. Důležitý je i důraz na bezpečnost a pohodlí. Tiny house nám možná odebere některé z těchto voleb i s komfortem, ale lidé jsou dnes již velice vynalézaví a poradili si s chytrým řešením schodiště právě i v tiny housu.

Schody jako úložný prostor

V tiny housu je třeba promyslet celý interiér, abychom jej dokázali využít do posledního centimetru. Jedním z hlavních bojů je úložný prostor. Je zde již spoustu řešení, jak se s tímto problémem vypořádat a jedním z nich může být právě schodiště. Jednotlivé schůdky mohou být duté a vršek lze jednoduše udělat jako víko. Pokud schody ještě umístíme podél stěny, bude interiér působit příjemně, nerušeně a plynule navazovat na okolí a nabídne nám nenápadné úložné prostory.

Zásuvné schody

Dalším zajímavým řešením mohou být jednoduché zásuvné schody, takové, které přes den prakticky zmizí. Jejich konstrukce možná bude trochu složitější a je určitě potřeba ji naplánovat dopředu, výsledek však může být více než uspokojivý.

Pokud máme vyvýšené místo na spaní, nebo jiné prostory umístěné nad policemi, můžeme schodišťovou konstrukci z prken jednoduše zasouvat do policového bloku. Přes den nám tak přibyde místo, ale zároveň bude schodiště pořád pohodlnější než pouhý žebřík.

 

Ať už se rozhodneme pro jakékoliv řešení této problematiky, je důležité, abychom si sami za sebe zvážili pro a proti a vybrali si takové řešení, které nám pobyt v tiny housu zpříjemní.