Sarah McNair bylo 25 a žila ve státě Virginia, když se během studií zatoužila osamostatnit. Napadlo ji postavit si malý domek, který by ladil s jejím přesvědčením, že menší domy méně vadí životnímu prostředí a především, jejich výstavba a život v nich je mnohem levnější. S výstavbou jí ochotně pomohl její tatínek, který pak na adresu své dcery pyšně prohlásil: „Kromě plánování udělala více než 75 % fyzické práce: bušení, řezání, bourání, klení, opětovné přibíjení a tak stále znovu,“ neskrýval otec obdiv.

Stojí na přívěsu

Dům je postaven na přívěsu a je klasifikován jako obytný vůz, ale je postaven tak, aby splňoval aktuální požadavky stavebního řádu pro běžné domy. Běžným domem se tak stává, kdykoliv je to možné.

Elektřina je obsluhována solárními panely, ale dům je připraven k případnému připojení na běžnou přípojku. Voda taktéž může být brána z vodovodního řádu, ale v plánu se počítá i s vodní soběstačností prostřednictvím velkého vodního tanku. V domku se nachází kompostovací toaleta, takže nevzniká žádní odpadní voda z ní. Voda například ze sprchování je pomocí filtračního systému zužitkována třeba k zalévání zahrady nebo praní prádla. Chladnička, sporák a ohřívač teplé vody jsou poháněny dvěma plynovými lahvemi namontovanými na přívěsu.

Nábytek je z palet

„Sbírala jsem palety, čistila je a brousila. Trvalo mi to snad celou věčnost,“ uvedla Sarah. „Nechtěla jsem pro nábytek používat nové dřevo, když jsem viděla, kolik palet se vyhazuje a pálí.“

Sedací lavice v  hlavním obytném prostoru a skříně, schody a kobercové dlaždice jsou všechny znovu použité kusy. Sarah si přesto nemyslí, že by její bydlení měl a mohl kdokoliv vnímat jako bydlení druhé kategorie, ve kterém je všechno maličké. „Opravdu jsem chtěla plnohodnotný sporák a troubu, jinak se nedají pořádně upéct sušenky ani cokoliv jiného,“ zdůraznila, na čem jí záleželo.

V současné době spokojeně pokračuje v magisterském studiu a bydlení jí zatím maximálně vyhovuje.

 

Více fotografií i originální článek naleznete zde: Fairfax County woman builds livable ‘tiny house’ as part of sustainability movement – The Washington Post