V mnoha zemích světa jsou tiny house komunity běžné. Obyvatelům přinášejí mnoho výhod, sdružují lidi s podobným zaměřením a poskytují kvalitní zázemí pro tiny housy i jejich majitele.

První tiny house komunity vznikají už i v České republice, i když se dnes připravují zatím jen administrativně. Po dojednání s úřady už by ale mělo jít vše celkem rychle.

Jednou z nich je Martincův mlýn u přehrady Luhačovice.

 Kvalitní zázemí pro výstavbu tiny housu

Asi tím nejzajímavějším, co Martincův mlýn nabídne, bude zázemí pro stavbu tiny housu vlastníma rukama, případně s pomocí zkušenějších kolegů. Nabídne:

  1. plochu pro stavbu tiny housu
  2. možnost ubytování přímo na mlýně
  3. školící středisko
  4. zázemí stolárny a truhláře
  5. poradenství od zkušenějších kolegů i profesionálů

Půjde tak o unikátní místo, na kterém si bude moci každý postavit svůj tiny house a opřít se přitom o kvalitní zázemí i zkušenosti ostatních. Pravděpodobnost dokončení projektu i kvalita tiny housu tak bude výrazně vyšší.

Postavený tiny house si majitel bude moci na místě ponechat, zůstat v místní komunitě.

Zázemí Martincova mlýna

Martincův mlýn vzniká jako cohousingový projekt. Nabídne tak velké zázemí společné pro všechny bytové jednotky. Kromě společenské místnosti / klubovny, to bude také jídelna, kuchyně, prádelny a sociální zázemí.

Toto zázemí bude k dispozici také stavitelům a majitelům tiny housů. Nebude tak nutné mít vlastní pračku, koupelnu, plně vybavenou kuchyň apod. To může ušetřit značné náklady i velké množství prostoru v tiny housu.

Je to ideálním řešením pro tiny housy, které jsou koncipovány jako tzv. ostrovní systémy, tedy bez přípojek na vodu, kanalizaci a elektřinu.

Přípojky k vodě, kanalizaci i elektřině však budou k dispozici a využívání společných prostor není podmínkou.

Prostředí a okolí

Každému, kdo miluje přírodu a klid, nabídne Martincův mlýn ideální prostor. 800 metrů od něj je přehrada Luhačovice. Je to pár minut romantickou procházkou. V okolí mlýna jsou pak lesy, kopce a pastviny.

Procházkou nebo na kole po cyklotrasách je to kousek také do lázeňského města Luhačovice. Na druhou stranu je to autem cca 20 minut do Zlína s nájezdem na dálnici. Cesta do Olomouce, Brna nebo Prahy je tak velmi pohodlná.

Kdy se bude otevírat

Vzhledem k dnešní situaci na stavebním trhu se otevření samotného mlýna plánuje na polovinu roku 2022 a kompletní zázemí pro stavitele tiny housů na březen roku 2023.

Pokud už dnes plánujete, že byste někdy v té době chtěli stavět svůj tiny house, zaregistrujte se nezávazně na stránkách Martincova mlýna.

Nebo nám zanechte svůj e-mail ve formuláři níže. Budeme vás informovat nejen o dění na Martincově mlýně, ale také o ostatních tiny house komunitách. Jedna, s nádherným výhledem, blízkým rybníkem, sdružující lidi se zájmem o ekologii se chystá nedaleko Luhačovic. Snad vše dopadne dobře a budeme vás o ní brzy informovat.