S tiny housy nejen na kolech si spojujeme hlavně s dlouhodobým bydlením. Skvělou volbou jsou ale i jako rekreační objekt místo klasické chaty či chalupy.

Cenově dostupné

Koupit si chatu nebo chalupu je dnes celkem obtížné a drahé, v některých místech nemožné.

Tiny housy určené jen pro letní sezónu, které nemusí být zateplené, je ale možné pořídit už za částky kolem 250 000 Kč, jako třeba Maringotka s verandou – typ 1–5 x 2,4 m od Zahradních maringotek z Nového Města nad Metují.

Cenově dostupné jsou i tiny housy pro celoroční využití. Například Humberto 7×2,5 m od pana Zajíčka (Lidé z maringotek) vyjde na přibližně 530 000 Kč.

Každou sezónu jinde

Toužíte mít v létě chatu u vody a v zimně na horách? Mobilní tiny house vám to umožní. A nejen to. Pokud majitel tiny housu využívá pronajaté pozemky, může mít jedno léto chatu na Orlíku, v zimě v Krkonoších, další rok v létě v zahrádkářské oblasti u Prahy a v zimě zase v Orlických horách. Každý rok tak může zažívat něco zcela nového.

A není nutné se držet jen v České republice. Krkonoše je možné vyměnit třeba za Alpy a Orlík za moře. Omezením je jen dojezdová vzdálenost.

Spartánsky i v luxusu

Tiny housy nabízejí obrovský rozsah životního komfortu.

Na své si přijdou milovníci spartánského životního stylu v tiny housech, které nemají elektřinu, vodu ani toaletu a vše řeší vnější zdroje, tedy třeba voda ze studny a suchý záchod.

Na druhé straně spektra jsou ale i velmi luxusní tiny housy vybavené krbem a saunou, vlastním zdrojem elektřiny i vody a propracovaným systémem odvodu a zpracování odpadu, v nichž může majitel žít luxusněji než většina populace ve svých bytech.

Snazší legalizace

Protože ani tiny housy bez kol nemívají pevné základy, bývá snazší je legalizovat. Samotná otázka legalizace může být celkem složitá, protože se řeší jinak u tiny housů na kolech s SPZ bez přípojek, jinak s přípojkami, jinak u tiny housů bez kol, záleží také na typu pozemku podle územního rozvoje. Navíc to řeší každý úřad jinak.

To je důvodem, proč to někteří majitelé tiny housů neřeší a na pozemek ho prostě umístí podle hesla „kde není žalobce, není soudce“. Pokud udržují dobré vztahy se sousedy, problémy nevznikají.

Všichni, kdo chtějí mít vše zcela v pořádku, mohou využít službu právního poradenství. Právník zjistí místní podmínky umístění tiny housu, připraví seznam kroků a ty případně i zařídí.