V současnosti se tiny housy stávají jakýmsi trendem v bydlení. Mají stále více obdivovatelů a spousta lidí si dnes raději dobrovolně pořídí obydlí s menším prostorem, které jim bude dostatečně pohodlné, ale nebude zabírat příliš času úklidem a finančně je tolik nezatíží. V některých zemích je tento trend natolik rozšířen, že už se nejedná o nic neobvyklého, a právě v názvu zmíněné Japonsko je jednou z nich. Podíváme se zde tedy stručně na důvody, proč právě v Japonsku je tento fenomén tak rozšířený.

Geografické umístění

Část, v které se Japonsko nachází je asi tím nejvíce ovlivňujícím faktorem. Jedná se o zemi, v které zhruba 73% povrchu tvoří pohoří, tudíž je zde méně místa vhodného k výstavbě příbytků. Ze zbývající plochy je velká část využívána pro farmaření, takže místa k žití je tu jen omezené množství.

Obyvatelstvo

Jelikož Japonsko patří k jedné ze zemí s největším počtem obyvatel, ale má na druhou stranu poměrně málo prostor k bydlení, bylo třeba situaci řešit zmenšením plochy určené pro žití. Ať už se tedy jedná přímo o tiny houses, nebo o menší byty, v Japonsku jich najdeme poměrně velké množství.

Japonská města

Možná se někteří z nás už někdy setkali s pojmem „cyberpunk“. Jedná se o jednu z prvních a zároveň často aplikovaných vizí budoucnosti světa. Nebudu se zde ponořovat do složitého vysvětlování celého konceptu, ale zaměřím se jen na inspiraci, kterou mu byla právě japonská města, jako je třeba Tokio. Město v téhle vizi má totiž velkou hustotu obyvatel, kteří samozřejmě musí někde bydlet. Proto se zde nachází velké množství menších bytů.

Tiny houses v Japonsku jsou také velice často chytře umístěny v mezerách mezi většími budovami. Jde o snahu efektivně využít veškerý prostor k bydlení, jelikož, jak už bylo zmíněno, ho tu je poměrně málo.

Výhody

Co se týká výhod pro zvolení právě tohoto typu obydlí, nijak se neliší od těch, které jsou pro tiny houses či menší byty známé. Cena je jasným adeptem pro jednu z hlavních výhod. Výstavba obydlí bude méně finančně náročná než výstavba obvyklého rodinného domku, zároveň nám bude stačit menší pozemek a ani nevydáme tolik energie.

Ekologické hledisko je zajisté další výhodou, kterou si mnoho z nás neuvědomí úplně hned. Ačkoliv je tato problematika v současnosti hodně rozšířená a je v podvědomí široké veřejnosti, jsou jedinci, kteří se o ni nijak více nezajímají. Díky tiny housům například spotřebujeme méně energií či vyprodukujeme méně odpadu.

No a co si budeme nalhávat, většina z nás, když uvidí fotografii se zajímavým řešením malého bydlení, pomyslí si, že to prostě vypadá „cool“. Také že ano, jedná se o trend, ale zároveň nám dává prostor pro to být kreativní a mít unikátní bydlení. Minimalismus je také životní styl, s kterým se dnes ztotožňuje velké množství lidí. Takže se nám tu spojí hned několik důležitých výhod.

Design

Zaměřit se na stylové vybavení tiny housu už vůbec není žádný problém. I malé prostory lze velice vkusně řešit a vybrat si příslušný styl, který se nám líbí nejvíc. Ať už se jedná o vytvoření nálady dle čínského feng-shui, chladný skandinávský styl bydlení, či zenovou zahradu z Asie.

Pro bližší ponoření se do této výzvy prostoru a designu doporučuji například dva následující články, které se soustředí právě na tiny bydlení v Japonsku a byly zároveň mou vlastní inspirací pro tento článek.:

https://savvytokyo.com/living-small-japan-home-family-three/

https://en.sekaiproperty.com/article/3344/6-best-tiny-homes-in-japan