Tiny house není přesně definovaný technický pojem. Název jen napovídá, že jde o „malý dům“. Proto si pod ním různí lidé mohou představovat různé objekty. Podívejme se na ty nejčastější.
Tiny house tažitelný za osobním autem
V Evropě patří tento typ tiny housů mezi nejpopulárnější. Jeho maximální hmotnost je 3,5 tuny a k tažnému autu se připojuje pomocí koule jako běžný vlek.
Jeho největší výhodou je cena. Podle technického řešení a množství prací, které si majitel udělá sám, si tiny house může pořídit i 16letý chlapec.
Velkou výhodou je i mobilita. Pokud má majitel tiny housu také dostatečně dimenzované tažné auto a správné řidičské oprávnění, je celkem jednoduché změnit místo pobytu iaž několikrát ročně. I to má ale svá omezení a časté přejíždění mu nedělá dobře.
Nevýhodou je naopak menší prostor a omezení hmotnosti. Ty největší bývají 8 m dlouhé a 2,2 m široké. Od toho je však nutné odečíst šířku zdí.
Maringotka
Maringotky jsou od svých počátků řešením mobilního bydlení. A nemusí jít jen o ubytování majitelů pouťových atrakcí. Hodně využívané jsou již roky také ve stavebnictví a dalších oborech, které vyžadují časté změny krátkodobého bydliště.
Protože některé maringotky mohou sloužit k celoročnímu bydlení, jsou oblíbené jako alternativní bydlení také v České republice.
Jejich velkou výhodou je pořizovací cena. Malé, o rozměrech 6 x 2,4 m, se dají pořídit i za méně než 70.000 Kč, pokud jsou nové. Cena bazarových může být ještě nižší.
Maringotky nabízejí také větší prostor. Ty největší mohou mít i 12 x 3 m. U takto širokých je ovšem problém s dopravou, protože maximální běžná šířka vozidla je na silnicích 2,4 m. IPřesto mohou mít až 24 m2. I po odečtení plochy na zdi tedy nabídnou podobné místo jako mnohá garsoniéra.
Majitel si také může rozmyslet míru požadované mobility. Pokud má maringotka SPZ, je možné ji tahat za nákladním vozem nebo traktorem. Pak je dobré dodržovat maximální šířku 2,4 m. S takovou maringotkou je také nutné absolvovat STK.
Mnozí majitelé si ale maringotku pořizují jen jako alternativní bydlení bez záměru častého přemisťování. Převoz pak probíhá na nákladních vozech. Pak je možné využít i šířky 3 m, které poskytnou až 36 m2 „zastavené“ plochy, tedy až 26 m2 obytné plochy.
Oproti tiny housu tažitelnému za osobním autem není u maringotek nutné řešit hmotnost. Ta je určena konkrétním typem maringotky, ale bývá výrazně vyšší než 3,5 t.
Tiny house za tahač
Tiny housy postavené na podvozcích pro kamionové návěsy jsou populární zejména v USA. V Evropě je toto řešení spíše ojedinělé.
Zásadní výhodou je prostor. V Evropě mohou mýt návěsy až 16,7 x 2,5 m. I po započtení stěn nabízí přibližně 30 m2. Více než 16 metrů délky umožňuje prostor rozdělit na více místností.
Limitující není ani hmotnost, která může dosáhnout i desítek tun. Tiny house tak nabítí různá řešení pro zvětšování obytné plochy.
Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a nutnost sjednání tahače pro přepravu. Z důvodu velikosti také může být problém takový tiny house na některá místa převést.
Tiny house uložený na zemi
V České republice jsou patrně neznámější takzvané „kontejnerové domy“, tedy domy vytvořené z vyřazených přepravních kontejnerů, které mají nejčastěji rozměry 12,2 x 2,35 m. Může jít ale také o různé dřevostavby, které se vyrobí ve firmě a na místo převezou a uloží.
Pokud tyto tiny housy nemají pevné spojení se zemí, kterými ale může být i připojení na sítě typu vodovodu, vztahují se na ně méně přísná pravidla.
Výhodná bývá také cena a rychlost dodání. I velký lodní kontejner se dá pořídit za méně než 50.000 Kč. Tato cena je však jen za kontejner. Připočíst je nutné také ceny za úpravy, zejména za izolaci, okna, dveře, sociální zařízení apod.
U kontejnerů je navíc výhoda jejich standardizace. Podle toho, jak rostou vaše potřeby, můžete přidávat nové kontejnery. Ty je navíc často možné vršit na sebe, a ponechat tak maximum okolního prostoru volného.
Nevýhodou kontejnerových domů je naopak jejich konstrukční nestabilita, pokud do nich vyřežete otvory pro dveře a okna. Stěny slouží jako jeden z nosných prvků. Pokud je tedy narušíte, může dojít ke zkroucení konstrukce.
Dům na stromě
Dům na stromě byl dětským snem snad každého. Stále častěji se takové domy objevují i po Evropě. Oblíbené jsou ale spíše jako atrakce. Využívají se zejména ke krátkodobým pobytům. Obyvatelé se totiž musejí, snad až na výjimky, spokojit s životem bez napojení na vodu a kanalizaci, mnozí nemají ani elektřinu. WC a prostory na mytí tak bývají na zemi, kam je nutné pokaždé slézt, nebo přímo v domě, kam je ale nutné dopravit vodu a hlavně vyprazdňovat většinou chemické WC.
Dlouhodobý život v takovém domě vyžaduje skutečné nadšení.
Houseboat
Za zvláštní typ tiny housu je možné považovat také houseboat. Ty jsou velmi romantické, exkluzivní a jejich výstavbu omezuje jen velmi málo regulací. Pokud s ním majitel navíc nechce nikam plout, je regulací ještě méně.
Oproti ostatním tiny housům je ale finančně náročnější jeho pořízení i údržba. Pokud navíc kotví na řece nebo přehradě, je potřeba počítat s kolísáním hladiny a na mnoha místech také s povodněmi. I na ně by měl být majitel houseboatu připraven.