Když se řekne „větrná elektrárna“, každý si představí velké větrníky, jejichž vrtule se zdánlivě pomalu otáčejí ve větru a generují tím elektrický proud. Kromě něj však generují také hluk, přírodě škodí i mnoha dalšími způsoby a vzhledem k vysokým výrobním nákladům jich je dostupných jen málo pro domácí využití.

Technologický startup Vortex Bladeless ze Španělska se ale vydal jinou cestou. Využívá sílu mechanické rezonance. Ta dříve dokázala zničit i mosty.

Využití pro domácnosti

Vortex vyvíjí několik typů svých elektráren. Model mini, asi 12 m vysoký, generuje jmenovitý výkon 4 kW, což stačí i mnohým rodinným domům. Tiny house tak zvládne zásobovat zcela bez problémů.

I tak ale bude vhodné tuto elektrárnu doplnit i o solární panely, které budou schopné dodávat elektřinu ve dnech bezvětří.

Funguje na jiných principech

Elektrárna Vortex využívá místo nárazů větru kyvnou sílu vytvářenou neviditelnými větrnými víry, které se tvoří za válcovitými předměty ovívanými vzduchem nebo tekutinou.

Elektrárna tak vypadá jako sloup, který se kývá ve větru. Tento pohyb způsobuje hlavně horní část sloupu, kterou tvoří nerovný povrch a je tak pro tvorbu vírů nejefektivnější.

V dolní části „sloupu“ jsou dva navzájem se odpuzující magnetické prstence.

Ve spodní části je pak umístěn generátor, který energii ze „sloupu“ přeměňuje na energii elektrickou.

Seskupení elektráren

Pro použití v komunitách by mohl být výkon 4 kW nedostatečný. V takovém případě se přímo nabízí možnost využití dvou i více elektráren. Zatímco běžné větrné elektrárny mezi sebou musí mít značný prostor, u elektráren Vortex je tomu naopak.

Testy ukázali, že pokud jsou elektrárny postavené za sebou, ta vzadu se chvěje ještě více díky tomu, že využívá také energii vírů vytvořených elektrárnou před ní.

Nízké náklady na údržbu i provoz

Klasické větrné elektrárny mají mnoho pohyblivých částí, které jsou navíc vystavovány nemalým silám. Jde např. o brzdy, které vrtuli zastaví, když fouká příliš silný vítr, aby se nezničila, nebo systémy pro natáčení vrtule přímo proti větru. O to vše je nutné se starat a s každou další součástkou se zvyšuje pravděpodobnost poruchy.

Elektrárny Vortex nic takového nemají. Díky kruhovému tvaru může vítr foukat odkudkoliv a vždy to bude směr správný. Pokud síla větru přesáhne maximální rychlost, síla větru překoná síly vytvářených vírů a sloup se jednoduše zastaví.

Výroba elektřiny je tak o polovinu levnější, náklady na údržbu pouze pětinové a CO2 vypouštěné při výrobě je nižší do přibližně 40 %.

Kde a za kolik se dá koupit?

Vortex Bladeless v současné době řeší certifikace a povolení v mnoha státech světa. To je bohužel proces náročný a dlouhý. Elektrárnu si tak zatím zakoupit nemůžeme, ale snad se vše brzy podaří dořešit.

Není to ale jeden ze startup projektů, které zněli dobře, ale po získání financování pomalu vyšuměli. Vortex sbírá ocenění již od roku 2012 a vývoj podporuje španělská vláda i EU. Ta naposledy financováním z projektu Horizon 2020. Není to sice garancí toho, že se projekt podaří dotáhnout do zdárného konce, ale naděje je velká.

Pro tuto chvíli přikládáme alespoň odkazy na sítě výrobce, abyste je mohli sledovat a o spuštění prodeje jste se dozvěděli mezi prvními.