Tiny housy neoplývají nadbytkem úložných prostor. Zejména vyznavači aktivního životního stylu pak řeší, kam umístí své sportovní náčiní, případně oblečení a další sezónní věci. Kolo, snowboard ani padleboard nepatří mezi nejskladnější. Řešení ale existuje.

V České republice ho známe spíše z amerických pořadů, ale i u nás už je možné pronajmout si malý sklad, do kterého si majitel může uložit vše, co aktuálně nepotřebuje. Nemusí jít jen o sezónní věci. Někteří si zde ukládají majetek z původního bytu či domu, který se jim do nového nevejde, nebo ho jen aktuálně nepotřebují.

Tipy skladů

Na trhu je na výběr několik typů osobních skladů, které se liší nejen svou velikostí a cenou, ale také možnostmi použití.

Asi nejznámější jsou skladovací kóje. Většinou se jedná o velký skladový prostor, který je rozdělený na malé kóje většinou od 1,5 do 15 m2. Právě ty můžeme znát z pořadu Válka skladů, i když ten se natáčí v USA. V České republice jsou ale principiálně stejné.

Kontejnerové sklady se skládají skutečně z kontejnerů tak, jak je známe z nákladní přepravy. Na věci uvnitř více působí venkovní teplotní výkyvy. V létě na ně praží sluníčko, v zimně rychleji vymrzají. Mohou ale nabídnout i větší prostor, do kterého je možné uskladnit i osobní vůz.

Hlídané osobní sklady disponují minimálně recepcí, přes kterou je nutné projít. Je to řešení bezpečnější, ale většinou o něco dražší a je nutné si u nich ohlídat otevírací dobu. Nebývají přístupné 24 hodin denně.

Samoobslužné osobní sklady bývají naopak přístupné kdykoliv a nabízejí také více anonymity. Je u nich ale vhodné zjistit, jak mají řešené zabezpečení proti zlodějům. To může být i velmi kvalitní.

Co si při rezervaci osobního skladu ohlídat

Pokud se rozhodnete využít služeb osobního skladu, určitě si ověřte:

  1. Skutečnou cenu – občas pronajímatelé neuvádí DPH, poplatky za některé služby, které vám následně naúčtují apod.
  2. výpovědní lhůtu
  3. co se stane, když nezaplatíte nájem a jak dlouho ho musíte neplatit, aby se to stalo
  4. co v prostoru je a není možné skladovat
  5. jaký má kóje tvar – občas může být i velmi nepraktický
  6. přístup ke skladu (otevírací doba vs. 24/7)
  7. zabezpečení

Ceny osobních skladů

Ceny se mohou velmi lišit, a to nejen podle místa, kde jsou umístěné. Uvádíme několik příkladů s cenami platnými v den vydání článku, tedy 13. 5. 2021.

  • Less Mess: Praha, 4 m2, 2 407 Kč měsíčně (Více zde)
  • Misterbox: Plzeň, 3 m2, 1 600 Kč měsíčně (Více zde)
  • DISKONT DEPOT: Brno, 6,7 m2, 2 420 Kč měsíčně (Více zde)

Ceny jsou jen ukázkové. Většina poskytovatelů má více velikostí i tarifů. Každý si musí vybrat ten, který bude vyhovovat jemu.