Zamrznutí vody v potrubí i v nádržích může být velký problém. Nejen proto, že voda přestane přitékat a odtékat. Voda se zmrznutím rozpíná a přitom má velkou sílu. Snadno tak může dojít k roztržení potrubí i nádrží. Je proto potřeba tomuto problému předcházet.

Tekoucí voda u umyvadla

Často slýcháme rady, abychom zabránili zamrznutí potrubí a nechali otevřenou vodovodní baterii s malým proudem vodu nepřetržitě protékat trubkami. Pro dosažení nejlepších výsledků většina pokynů uvádí, že proud vody by měl být co nejtenčí a stačí, aby byl o průměru tužky.

Toto řešení však může být celkem drahé a nepraktické. Jedním problémem je, kde dostatečné množství vody brát, druhým pak, jak naložit s vodou, která proteče.

Teplo

Zabránit zamrznutí potrubí je možné pomocí tepla. Trubky necháte procházet vnitřkem tiny housu nebo necháte působit teplo pomocí topného kabelu.

Topný kabel je v zásadě lineární odporový ohřívač, který je navržen tak, aby byl ovinut podél potrubí. Obvykle má kontrolku, která svítí, když je zapnutý a lepší verze mají automatické termostaty, takže se automaticky zapne a poskytne ochranu, když teplota klesne pod nastavenou hodnotu. Tento způsob poskytuje ochranu potrubím až do -45 °C. Cena se pohybuje od 1000 Kč za kus, tedy 1,5 metru.

Izolace

Stavební průmysl přišel s izolací potrubí s uzavřenými buňkami (Polyethylenové izolace). Dají se rozdělit po straně, s oboustrannou páskou již aplikovanou na jednu stranu rozdělení, abyste ji mohli po nasunutí utěsnit kolem trubky. Fungují tak, že pomáhají udržovat teplo obsažené ve vodě, které by jinak uniklo.

Další druhy izolací potrubí snadno zakoupíte v hobby marketech nebo stavebninách.

Vypuštění vody

Pokud tiny house využíváte jako rekreační objekt na teplé období nebo se ho chystáte v chladném počasí na dost dlouho, aby mohl promrznout, vypusťte z potrubí veškerou vodu, kterou můžete.

Nezapomeňte také spláchnout toaletu a vypustit i veškeré další nádrže.