Aktivní vytápění používá většina z nás. Teplo je generováno pomocí paliva, jako je dřevo, plyn, pelety, elektřina apod.

Kamna na dřevo

Běžná věc v českých domácnostech a vhodná pro ty, kteří mohou dřevo skladovat. Přikládá se pouze dřevem, které je dostatečně vyschlé, tedy alespoň 2 roky staré. Pokud se nechcete trápit s vysycháním dřeva, je možné ho zakoupit již vyschlé, takzvané palivové. To může být rovnou naštípané.

Kotel na pelety

Pelety se vyrábí slisováním pilin ze dřeva. Hlavní výhoda kotle na pelety je malá produkce popela. Stačí jednou, dvakrát do roka vynést (záleží na typu kotle) a místo neustálého přikládání, jako je to u dřeva, stačí naplnit zásobník peletami. Popel z pelet a dřeva nemusíte vyhazovat. Můžete ho využít k hnojení trávníku či zkompostovat, využijí ho hlavně zahrádkáři.

Kotel je ekologický a samočistící. Nevýhodou může být, že pokud dojdou pelety, musíte koupit další. Lze na ně využít dotace Zelená úsporám.

Některé kotle můžete zapálit i na dálku. Stačí poslat SMS a tiny house bude při vašem příjezdu vyhřátý. O účinnosti rozhoduje kvalita kotle a pelet.

Kromě toho na trhu existuje celá řada typů kotlů a technologií, které se různě dělí i podle emisních tříd. Je lepší myslet na budoucnost a pořídit si kotel, který je šetrný k přírodě, předejdete tak možné nutné výměně v budoucnosti.

Plynové ohřívače

Stejně jako u větších domů, je plynové teplo dobrou volbou, zvláště pokud plánujete používat plyn také na vaření. Existují dvě běžně dostupné formy plynu, a to zemní plyn a propan.

Zemní plyn je dodáván prostřednictvím pevného vedení. Pro připojení k systému musíte mít smlouvu u plynárenské společnosti a připojení k jejich systému provedené v souladu se zákonem dané země. Připojení je před jejich schválením zkontrolováno plynárenskou společností.

Častější možností pro tiny house je propan. Důvodem je přenosná forma. Je dodáván v opakovaně plnitelných 15 nebo 20 librových lahvích. Využít lze také na plynový gril.

Nejmenší a nejméně účinnou verzí plynového ohřívače je běžný táborový ohřívač (vařič). Tyto malé, přenosné ohřívače jsou navrženy tak, aby byly napojeny na táborovou láhev propanu, ale snadno se přizpůsobí pro připojení do větší láhve nebo nádrže.

Elektrické ohřívače

Možnosti se pohybují od neefektivních odolných sálavých ohřívačů přes účinnější keramické ohřívače až k nejúčinnějším křemenným infračerveným ohřívačům. Elektrické teplo je obvykle nejefektivnější dostupnou možností, pokud je tiny house připojen do elektrické sítě.

Elektrické cívkové ohřívače fungují v podstatě tak, že vedou elektrický proud silným drátem, který se ohřívá kvůli odporu. Pomáhá reflektor umístěný za topnými články odrážející teplo ven do prostoru. Jsou hodnoceny podle počtu wattů, které potřebují. Obvykle se používají jako osobní ohřívače prostoru z důvodu požadavků na napájení.

Infračervené ohřívače, tzv. infrazářiče, fungují tak, že ohřívají prvek, který vydává infračervené paprsky, nikoli jen teplo. Mohli jste se s nimi setkat při vstupu do garáží, u vchodu do supermarketů či obchodních domů, kde najednou navzdory chladu okolního vzduchu cítíte na pokožce teplo.

Chladič naplněný olejem

Chladič naplněný olejem se skládá z kovové nádoby naplněné nějakým druhem oleje (obvykle minerální olej) s elektrickým topným tělesem ponořeným v tomto oleji, který ohřívá. Olej potom přes kovovou nádobu předává teplo do místnosti. Tyto ohřívače jsou ve skutečnosti účinnější než menší elektrické ohřívače, protože nevyžadují ventilátor k foukání vzduchu přes topné těleso. Místo toho se spoléhají na přirozenou konvekci vzduchu v prostoru, spolu s tepelnou retenční schopností oleje, který je velmi efektivní.

Zabezpečení při výpadku elektřiny

Je dobré mít k dispozici nějakou formu záložní energie, jako je například benzínová elektrocentrála. Ta má své uplatnění nejen při přímém napojení na elektrickou rozvodnou síť, kde při možném výpadku elektřiny např. z důvodu pádu stromu na vedení dodá proud nejen pro topení, ale také případné elektrické spotřebiče. Využívá se také jako záložní zdroj při využívání solárních panelů, malých hydroelektráren nebo malých větrných elektráren, které dokáže zastoupit v případě nepřízně počasí.

Další články v sérii