Pasivní vytápění využívá nejčastěji teplo slunce, okolního vzduchu, půdy nebo vody, případně chytře pracuje s termodynamickými zákony. Ne vždy je plnohodnotné a využitelné za všech povětrnostních podmínek, ale může značně snížit potřebu aktivního topení a někdy ho omezit jen na pár dní v roce.

Solární kolektory

Solární kolektor zachycuje energii ze slunce a přeměňuje ji na teplo používané k ohřevu vody. Ta je poté potrubím přiváděno a používáno k vytápění pomocí radiátorů nebo podlahového sálavého vytápění. K ohřevu vzduchu v místnosti je možné také využít jednoduchý výměník tepla s ventilátorem.

Malá tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla fungují na principu odnímání tepla z okolí (vzduch, země a vody), které převádí na vyšší teplotní hladinu určenou pro vytápění či ohřev teplé vody. Vyšší teplotní hladina vzniká díky stlačení par chladiva v kompresoru. Princip se dá přirovnat k obrácené ledničce. Tepelné čerpadlo jen chladí vnější prostor a ohřívá vnitřní.

Dalšími klady jsou ochrana životního prostředí, nenáročná údržba, minimalizace nákladů na revize a kontroly. Samozřejmostí je velmi tichý chod s dlouhou životností nad 20 let (dle servisu).

Tepelná čerpadla mohou být velká, ale na trhu je výběr i těch pro tiny housy. Ačkoliv investice na pořízení může být vyšší, výrazně ušetříte za výdaje na vytápění a ohřev vody.

Stropní ventilátor

Ochlazuje vzduch během letních dnů a v zimě díky funkci zpětného chodu rozhání teplý vzduch od stropu do celé místnosti. Využívá se především v jižních částech Evropy a v Americe, ale najde využití i u nás.

Zvýšené patro na spaní

Další možností je umístění spacího prostoru blíže stropu, kde se drží teplý vzduch. Stačí tak topit méně. Chladný vzduch se drží u podlahy a u stropu je naopak vzduch teplejší.

Zejména pro letní měsíce je ale nutné zajistit dobré odvětrávání prostoru na spaní, protože teplý vzduch se u stropu drží i v létě a mnoha lidem to nemusí dělat dobře.

Další články v sérii