Jedná se o úsporné a komfortní vytápění, které efektivně předává teplo do prostoru. Díky němu budete mít teplo od nohou, což je velmi příjemné. Protože se prvky podlahového vytápění ukládajípod podlahu, ušetříte místo a také nenarušíte vzhled prostoru.
Topení je neviditelné, komfortní, příjemné a zároveň šetří peněženku, protože je velmi úsporné, v porovnání s radiátory, dokážete ušetřit 15–20 % nákladů. Návratnost oproti konvenčnímu systému je 6 až 8 let (dle ceny energie). Navíc se řadí mezi ekologické topení.
Kromě toho má vliv na lidské zdraví, protože předchází tvorbě plísní a tvorbě bakterií v domě. Nešíří prach a nečistoty do ovzduší jako v případě kamen, mimo jiné kvůli nižší cirkulaci vzduchu, a to z důvodu nižších teplotních rozdílů v místnosti. Kamna ohřívají prostor z jednoho místa, rozložení teplot je tedy velmi nerovnoměrné. Rozdíl teplot na podlaze a u stropu může být až 8 °C.
Podlahové vytápění můžete také zaměnit za podlahové chlazení. Pro tento účel je potřeba mít zdroj chladu, např. malé tepelné čerpadlo, které má funkci topení i chlazení v jednom. V dnešní době dokážete celý systém kontrolovat pomocí chytré aplikace a nastavit si teplotu ať jste kdekoliv, což ocení především lidé, kteří rádi používají moderní technologie.
Podlahové vytápění dělíme na eklektické a teplovodní systémy, které jsou více méně stejné, k rozvodu tepla slouží topné kabely nebo rohože.
Základní druhy
Mezi oběma vytápěními není žádný významný rozdíl, platí zde podobné zásady pro návrh i instalaci.
Elektrické podlahové vytápění
Hlavní výhodou jsou dlouhá životnost (desítky let) i nízké počáteční a provozní náklady. Snadná je též pokládka topných kabelů a rohoží. Nepotřebujete kotel.
Teplovodní podlahové vytápění
U teplovodního podlahového vytápění odevzdává teplo podlaze ohřátá voda, která proudí v soustavě trubek zabudovaných v podlaze. Protože jde o nízkoteplotní systém, ideálním zdrojem tepla je plynový kondenzační kotel nebo malé tepelné čerpadlo, které pracuje nejefektivněji při nízkých teplotách.
Provedení
1.Tepelné kabely
- Je potřeba dopředu určit rozestup rozteče mezi smyčkami a dodržovat je stejně po celé ploše
- Vhodné pro plochy, které jsou členité
2. Tepelné rohože
- Rychlá pokládka
- Jednoduchá instalace
- Díky nosné síti mají pevně danou rozteč topného vodiče a tím zajistí stejný výkon na m2
- Velký výběr – lze pořídit pro konkrétní použití – dlažba, plovoucí podlahy, koberec apod. Varianty se liší konstrukcí, ale i výkonem a šířkou – nutno volit podle typu podlahy. Výkon 120/m2 do 200/m2.
Mezi nimi není žádný velký rozdíl, důvodem rozdělení je usnadnění pokládky. Rohož na podlaze rozvíjíme jako koberec, kdežto kabely pokládáme ručně a musíme dbát na výše zmíněné zásady.
Co dělat v případě poruchy, jakým způsobem postupovat?
Pokud to nastane, lze identifikovat místo termokamerou a pak provést odkrytí mazaniny až na trubku a poškozené místo spojit technologií výrobce teplovodního podlahového vytápění.
Jaká je nejlepší krytina pro podlahové vytápění?
Nejlepší krytina je keramická dlažba, která lehce odevzdává teplo do obytného prostoru, ale je možné použít i jiné krytiny jako dřevo, vinyl, koberec a další, ale musí být vhodné pro podlahové vytápění a nepůsobit jako izolace.
Za jak dlouho se nahřeje teplota?
še záleží na tom, zda budete pokládat systém bez izolační desky či s ní. Deska od renomované společnosti dokáže nahřát podlahu za 30 min. oproti 1,5 hodině. Vše záleží také na teplotě v tiny house.
Na co si dát pozor při koupi?
Dbejte na výrobce, protože nechcete řešit pozdější reklamace kvůli tomu, že rohož nemá dostatečně silnou izolaci, vhodný materiál apod. Při instalaci je také vhodné brát doporučení výrobce.
Další možností je tyto systémy použít jako částečně vytápění, kde hlavní zdroj tepla bude představovat například elektrický konvektor, radiátor. U tohoto případu je hlavním cílem podlahového vytápění pouze příjemně teplá podlaha.
Další články v sérii
- Vytápění tiny housu 1. část – Úvod
- Vytápění tiny housu 2. část – Aktivní vytápění
- Vytápění tiny housu 3. část – pasivní vytápění
- Vytápění tiny housu 4. část – Podlahové vytápění