Lidé dávají přednost životu v určitém rozmezí teplot, což je známé jako komfortní zóna nebo zóna tepelné pohody. Ta je definována jako rozsah teploty, pohybu vzduchu a vlhkosti, které bude velké části lidí vyhovovat většinu času. Strojní inženýři, kteří navrhují vytápění, ventilaci a vzduchotechnické systémy klimatizace (HVAC) to považují za tak důležité pro svoji práci, že vyvinuli ANSI / ASHRAE Standard 55, aby mohli kvantifikovat a specifikovat, co je nutné k zajištění lidského pohodlí. Tato tabulka byla vyvinuta na základě pozorování podmínek a průzkumů skutečných lidí tak, jak je zažili. Více se o ní dozvíte nahttps://en.wikipedia.org/wiki/ASHRAE_55.

Pasivní chlazení

Pasivní chlazení je chlazení, nevyžaduje ventilátor ani čerpadlo. Jinými slovy, stačí otevřít okno.

Sofistikovanějším způsobem je vhodné umístění větracích otvorů, které využívají stoupání teplého vzduchu ke stropu. Tam ho jeden větrací otvor vypustí ven a druhý, umístění nad podlahou, nasává vzduch čerství, chladnější. Bez jakékoliv energie je tak zajištěna cirkulace vzduchu a ochlazování interiéru.

Dalším dobrým způsobem, jak si zajistit chlad, je mít tiny house blízko stromů. Ty zaručí příjemný chlad během teplých letních dnů svým stínem. Ne každý čtenář může tuto variantu využít. Alternativou je zajištění stínu pomocí zeleně rostoucí po stěně nebo vysázené do květináčů podél zdí. Nejenže zelené střechy a stěny jsou trendy, ale dokáží v létě snížit teplotu až o 45 °C.

Stropní ventilátor

Stropní ventilátory se zdají být problematické v moderních interiérech, a to kvůli vzhledu. Při správném používání ale mohou v létě ušetřit až 40 % a v zimě až 15 % energie. V létě to jde vytvořením průvanu, který ochlazuje místnost. Chcete-li maximalizovat účinnost, měli byste k pohybu použít vyšší rychlosti stropního ventilátoru. V zimě naopak bude rozhánět po místnosti teplý vzduch, který se drží u stropu. Nejvíce se k tomu hodí funkce opačného chodu stropního ventilátoru, který tak žene teplý vzduch od stropu dolů.

Existují i stolní ventilátory. Jsou menší, nerozpohybují tolik vzduchu, a proto se obvykle používají v menší místnosti určenou pro jednu osobu. Ty nejlevnější plastové můžete zakoupit za pár stokorun. Existují ale i drahé, kvalitní a designové za mnoho tisíc.

Aktivní chlazení

Klimatizační jednotky jsou hodnoceny v britských tepelných jednotkách neboli BTU. BTU je definována jako množství tepelné energie potřebné ke zvýšení teploty 1 libry vody o 1 stupeň Fahrenheita (0,45 l vody o 0,556 °C). U klimatizace zkoumáme, kolik tepla může jednotka odvádět. Mnoho lidí kupuje příliš velkou klimatizaci, protože si myslí, že zajistí lepší chlazení ve stylu „čím větší. tím lepší“.

Nadměrně velká klimatizace je však ve skutečnosti méně účinná a plýtvá energií. Klimatizační jednotky odvádějí teplo i vlhkost ze vzduchu. Pokud je jednotka příliš velká, rychle ochladí místnost, ale odstraní pouze část vlhkosti vzduchu. Správně velká jednotka bude účinně odstraňovat i vlhkost.

Jako příklad uvedu běžný pokoj o délce 7 metrů, šířce 3,5 metru a výšce stropu 2,8 metru. Objem místnosti je 69 m3 a vhodnou volbou je klimatizace o výkonu chlazení 2,5 kW.

Pokud byste klimatizaci potřebovali pro starší tiny house, doporučuje se brát o 20% silnější jednotku. Vždy záleží na místnosti, kde klimatizaci budete mít, protože každá budova je jiná a má různé vlastnosti, které je potřeba brát v úvahu.

Nejlevnější možností je mít klimatizaci ve stylu okna. Je to nejpopulárnější a nejjednodušší způsob. K dispozici máte mnoho stylů a možností a mnoho úrovní účinnosti. Pořídit lze klimatizace ovládané pomocí digitálních a dálkových ovladačů a vícerychlostní ventilátory.

Klimatizaci rozhodně doporučuji pořídit, protože kvalita a teplota vzduchu mají vliv na váš organismus – únava, nevolnost apod. Problém to ale může být u tiny housů, které nejsou připojené na rozvodné sítě. Nejvíce tepla ale pochází od svitu sluníčka, které v té době poskytují nejvyšší výkon solárních panelů.