Většina lidí žijících v mobilním bydlení často využívá jako zdroj elektrické energie solární panely. Jaká je ale jejich životnost? A lze ji nějak prodloužit?

Fotovoltaiky si v Česku získávají čím dál tím větší popularitu. Velkou část těchto instalací tvoří mikroinstalace, do kterých investují především soukromé osoby.

Výrobci fotovoltaických modulů převážně nabízejí záruku na 25 let a to na vyrobenou energii. Garantují, že po tuto dobu budou panely pracovat nejméně z 80% celené svého výkonu. Po uplynutí záruční doby pomalu dojde k poklesu výkonu a instalace bude méně rentabilní. Kromě panelů ale také musíme myslet na střídač. U střídačů se záruka běžně pohybuje do 10 let ale samozřejmě záleží na výrobci.

Pokud chceme prodloužit životnost fotovoltaiky je nutné předcházet poruchám a instalaci nechat odporně kontrolovat. Takové kontroly je vhodné provádět alespoň jednou za 5 let ale někteří výrobci a firmy vyžadují častější kontroly. Kontroly instalací mohou však provádět jen odporně vyškolení servisní technici.

Zdroj: https://techsvet.cz, Sungrow EMEA / Unsplash