Doručování pošty je jedním z problémů, který budoucího majitele tiny housu málo kdy napadne. Vždyť se pošta doručuje do každého domu.
Zejména mobilní tiny housy ale nepodléhají kolaudaci. Nedostávají tedy číslo popisné ani orientační. Nemají tedy reálnou adresu, na kterou by jim bylo možné poštu doručit.
Jaká jsou tedy řešení?
P.O. BOX
Služba České pošty zvaná P.O. BOX má dlouhou tradici. Zájemce si pronajme schránku přímo na vybrané poště. Na její výběr nemá vliv trvalé bydliště ani jiná místní příslušnost. Zájemce si může zvolit tu, která je pro něj nejdostupnější, pokud ta službu P.O. BOXu nabízí a má nějaké volné.
Poštu si pak místo ve schránce u domu nebo ve vchodu bytového domu vyzvedáváte na poště ze schránky s číslem, které vám bylo přiděleno za pomocí klíče, který obdržíte. Vaše pošta je tak ve větším bezpečí než v běžných poštovních schránkách.
Vaše adresa by pak mohla vypadat např. takto:
Paní
Milada Šťastná
P.O. BOX 95
273 01 Kamenné Žehrovice
Cena této služby je odstupňována podle velikosti obce/města, a to od 100 do 380 Kč podle ceníku platného v březnu 2021.
Více informací včetně aktuálního ceníku se dozvíte na https://www.ceskaposta.cz/sluzby/ostatni-sluzby/p-o-box-zamykatelna-postovni-prihradka.
Poste restante
Služba poste restante je dnes již téměř zapomenutá. Zásilka je při zaslání jako poste restante uložena přímo na poště, která je součástí adresy.
Nevýhodou této služby je, že se nemáte šanci dozvědět o nové poště. Je tak vhodná zejména pro přeposílání zásilek ze služby „Virtuální trvalé bydliště“, o které jsme psali nedávno. Poskytovatel služby vám přepošle veškerou poštu a zároveň vás upozorní e-mailem. Vy pak budete vědět, že si ji máte vyzvednout.
Příklad adresy:
Paní
Milada Šťastná
Poste restante
273 01 Kamenné Žehrovice
Služba není zpoplatněna, jde jen o doručovací adresu.
Datová schránka
Zejména pro komunikaci s úřady může být velmi užitečná osobní datová schránka. Funguje stejně jako ta pro firmy a od svého vzniku se hodně zlepšila. Její součástí jsou i notifikace. Pokaždé, když obdržíte zprávu, je vám zaslán e-mail s informací. Nemusíte si tak datovou schránku kontrolovat každých 5 dní.
Veškeré informace naleznete na adrese https://www.datoveschranky.info/obcan.
Domluvte se se sousedem
Pokud máte dobré vztahy se sousedy, zkuste se s nimi domluvit, jestli byste si k nim nemohli umístit svou poštovní schránku.
Je však nutné upozornit na to, že takový krok pro vašeho souseda může mít svá rizika. Stačí, pokud dostanete pokutu, o které ani nevíte. Někde vás vyfotí radar při překročení rychlosti, úřad vám napíše na vaši adresu trvalého bydliště, kde ale nežijete, zásilka se automaticky považuje za doručenou po několika dnech. Pak vám na tu samou adresu přijde pár upomínek a nakonec exekutor. Vše jen pro to, že jste o ničem nevěděli. Pokud se takový exekutor dozví, že vám chodí pošta na sousedovu adresu, může ho velmi nepříjemně obtěžovat, případně mu dokonce zabavit majetek. I když se vše vysvětlí, takový problém dokáže vztahy hodně zkomplikovat.
Tento způsob tedy využijte pouze v kombinaci např. s datovou schránkou, přes kterou s vámi budou úřady komunikovat.
PPL, DPD apod.
Doručovací služby jsou skvělé. V podstatě vždy vám zašlou nejdříve SMS, často s telefonem na řidiče. Ti pak prakticky vždy zákazníkům před dodáním zásilky volají. Je tak snadné se s nimi domluvit, aby vám zásilku přivezli.
I doručovací služby ale nějakou adresu na balíčku potřebují. I když to není úplně ideální, domluvte se s vašim sousedem a použijte upravené jeho číslo popisné. Pokud bydlí např. na adrese U rybníka 36, vy použijte U rybníka 36a. Tím je jasné, kde vás asi řidič najde, ale nedojde k tomu, že by zásilku odevzdali nesprávnému.
I když se to nemusí zdát, domluva se sousedem je důležitá. Patrně nikomu se v posledních měsících nestalo, že by mu řidič přepravní služby nezavolal, ale rovnou zvonil u domu, přesto se to může stát zrovna vám. Mohou z toho pak být nepříjemnosti, které se sousedy nikdo mít nechce.