Tiny housy na kolech si lidé pořizují z různých důvodů. Jedním z nich je i jeho mobilita. Představa, že každý týden mohou bydlet na jiném místě a procestovat svět je krásná. Ne vždy je ale pro takové účely tiny house na kolech tou správnou volbou.

Procestovat a poznat svět je snem mnoha lidí. A to zdaleka nej en mladých. Díky moderním technologiím a práci na dálku je to dnes nejsnazší za celou historii lidstva. Tiny house na kolech se může zdát ideální volbou pro takový životní styl. Často také ideální volbou je. Neplatí to ale zdaleka vždy.

Kdy je tiny house na kolech ideální pro poznávání světa?

Pokud chcete svět skutečně poznat, na každém místě strávit alespoň 6 měsíců, proniknout do místní kultury a najít si přátele, pak je tiny house na kolech tou pravou volbou.

Protože budete přemisťování řešit jen jednou za delší čas, vyplatí se vám převoz tiny housu přenechat na firmě. Nemusíte se tak omezovat maximální povolenou hmotností přívěsu, který může táhnout vaše auto.

Můžete si tak zvolit i tiny house, který je umístěný na podvozku pro návěsy za kamiony. Takový tiny house může nabídnout více prostoru než mnohý městský byt, včetně snadného oddělení pracovní a obytné části. V takových tiny housech je dostatek prostoru pro dva, případně i menší rodinu.

Dostatek prostoru ale nabídnou i menší tiny housy, které však musejí táhnout nákladní vozy.

Kde mají tiny housy na kolech své limity?

Konstrukce většiny tiny housů, a téměř všech postavených svépomocí, nepočítá s převozy. Na stěny se nejčastěji používá dřevo, které je těžké. I opravdu malé tiny housy je tak nutné tahat za velkými auty.

Jízda s malým tiny housy je také velmi nepohodlná. Vzhledem k těžkému materiálu stěn je těžiště přívěsu vysoko. Tomu pak nepomáhají ani plné úložné prostory umístěné v horní části tiny housu. Přívěs je při jízdě nestabilní. Na komfortu cestování s tiny housem nepřidává ani skutečnost, že většinou nemá ani náznak aerodynamiky, což zvyšuje mimo jiné spotřebu.

Při převozu také dochází k otřesům a kroucení konstrukce. Ta pak velmi rychle začne vrzat a v těsnění se objevují praskliny.

Vzhledem k vysoké hmotnosti konstrukce v kombinaci s omezenou hmotnostmi, které mohou osobní auta tahat, mohou tiny housy nabídnout jen omezený prostor, izolace a vybavení.

Jaké je řešení?

Pokud chcete svět spíše procestovat než do hloubky poznávat, bude pro vás lepší variantou karavan. Ty jsou od samého počátku navrhovány pro časté cestování.

Díky lehké konstrukci umí při stejné hmotnosti nabídnout více prostoru než tiny house. Jednoduše napsáno, karavan vážící 1,5 tuny nabídne více prostoru než 1,5 tuny těžký tiny house.

Mnohem snáze se s karavanem také jezdí. Díky lehké „boudě“ má těžiště o poznání níže než tiny house a u většiny karavanů je alespoň náznak aerodynamiky.

Pro jízdu jsou karavany připraveny také konstrukčně. Všimli jste si, že u karavanů jsou kulaté rohy oken? Právě tyto rohy snáze odolávají namáhání při kroucení konstrukce, takže nepraskají. A takových prvků je v karavanech mnohem více.

Mnohem snazší je také připojování na případné rozvody vody, elektřiny a odpadů. Na karavany jsou připraveni v každém kempu, v mnoha státech i na bezplatných odpočívadlech.

Má tedy cenu kupovat tiny house na kolech pro cestování?

Pokud chcete skutečně často místo pobytu měnit, zvolte raději karavan. Ušetříte si mnoho starostí, a cestování si tak užijete mnohem více.

Jestli ale máte v plánu svět skutečně poznávat, pak tiny house skvělá. Nabídne vám možnost žít téměř kdekoliv, a přitom stále ve svém. Život přitom může být i velmi pohodlný, s dostatkem prostoru, připojením na rozvodné sítě nebo autonomně .